Uşak Murat Dağı yok Olmasın Platformu sözcüsü Funda Öz Akçura Anadolu Export’un Murat Dağı’nda altın madeni açmak için Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı’na açtığı davada neden müdahil dilekçesi verdiklerini açıkladı.

- Önce süreci anımsayalım:

Murat Dağı’nda altın madenine karşı hukuki mücadele 2019’da başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2019’da Anadolu Export’un ÇED dosyasını “olumlu” bularak kabul etti.  Bizler de İzmir ve Eskişehir büyükşehir; Uşak, Kütahya, Gediz belediyeleri, köyler, beldeler, meslek odaları, dernekler ve şahıslar olarak Bakanlık’a karşı 60 “ÇED iptal davası” açtık.

Murat Dagi Yok Olmasin Funda Akcura Usakolay

- Yani Murat Dağı için “davacı” ve “taraf” olduk.

Davayı kazandık ve ÇED dosyasını iptal ettirdik. Sonra maden şirketi 2022’de Bakanlık’a revize ÇED ile yeniden başvurdu.  Biz de ÇED dosyasının görüşüleceği İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK)’nun 18 Kasım 2022 tarihli ilk toplantısına; köy muhtarları, belde belediye başkanı, ziraat odası ve sulama kooperatifi başkanı da dahil olmak üzere 25 kişi katılıp “o maden açılmayacak” kararlılığımızı gösterdik. 

Murat Dagı Yok Olmasın Platformu 4

İşte bu ÇED dosyasını Bakanlık 2023 yılında askıya çıkardı.

Bunun üzerine yaklaşık 10 bin itiraz dilekçesini Çevre Şehircilik il müdürlükleri üzerinden Bakanlık’a gönderdik.  Ve Bakanlık 19 Ekim 2023’te, ÇED dosyasına “olumsuz” diyerek Anadolu Export’un altın madeni açma başvurusunu reddettiğini açıkladı. 2023 yılında Bakanlık’ın reddettiği tek ÇED dosyası vardı: O da Murat Dağı’ndaki altın madeni girişimiydi.

murat-dagi-kar-usakolay-5

- Gelelim bugüne:

İşte Bakanlık’ın “olumsuz” deyip reddettiği ÇED için, Anadolu Export, Bakanlık’a karşı dava açmış. Daha açık şekilde yazarsak: Altın madeni şirketi, “MuratDağı’nda maden açmamı nasıl engellersin, ÇED dosyamı kabul edeceksin” davası açmış Bakanlık’a karşı.  Türkiye’de bir ilk, bu dava. Yaşam savunucuları olan bizler Murat Dağı’nda altın madenine karşı mücadeleye “su, toprak, hayat” mücadelesi olarak bakıyoruz.

Amacımız hem altın madenini açtırmamak hem de mevcut maden ruhsatlarını iptal ettirerek yaşam alanlarımızı korumak.  Durum böyleyken bu davayı gördüğümüzde; “maden şirketi ile Bakanlık arasında mesele bizi ilgilendirmez, aranızda halledin” diyemezdik. Murat Dağı için geçmişte nasıl “davacı ve taraf” olduysak, bu kez de “müdahil ve taraf” olma kararı aldık. Şu ana kadar sadece Uşak’tan 39 müdahil dilekçesi verdik. 2019’da davacı olan Eskişehir ve İzmir büyükşehir belediyeleri ile Uşak, Kütahya, Gediz ve Banaz belediyeleri; bu kez de müdahil dilekçelerini verdi. 

Murat Dagı Yok Olmasın Platformu 6

Biz bu davada Bakanlık lehine değil; “suyumuz toprağımız, gıdaya ulaşım hakkımız ve hayatımız için”, altın madeni şirketine karşı “Murat Dağı lehine” müdahil oluyoruz.

2019’da Çed İptal Davası Açtık, Kazandık.  2023’te Bu Kez Bakanlığa Çed’i İptal Ettirdik.

Bugün de, iptal ettirdiğimiz çed raporunun karşısında, murat dağının yanında müdahil oluyoruz. 

Maden şirketleri şunu görmeli:  Hangi yolu denerlerse denesinler, Murat Dağı’nda altın madenini açamayacaklar. Ülkemizde 20 altın madeni var. 2050’ye kadar bu sayının 50’ye çıkma olasılığı var.

Su kaynaklarımız, tarım alanlarımız ve ormanlarımız vahşi madenciliğe kurban verilirken bizim, ahkâm kesme lüksümüz yok.

Bakanlık, şirkete karşı bu davayı kaybedebilir. ÇED dosyasını kabul edebilir; her şey mümkün. Olsun, o zaman da Bakanlık’a karşı yeniden dava açarız ve yine kazanırız. Çünkü “hayatta kalma mücadelesi” veriyoruz.

Bizler müdahil olarak maden şirketine ve Bakanlık’a şunu gösteriyoruz: Karşımızda kim olursa olsun Murat Dağı kırmızı çizgimiz.Murat Dağı’nda o altın madenini açtırmayacağız” dedi.

Muhabir: Hava Aksu