Murat Birsel, Türkiye medya sektörünün önemli isimlerinden biri olarak, uzun yıllar boyunca gazetecilikten televizyonculuğa geniş bir yelpazede başarılar elde etmiştir. İzmir Karşıyaka'da doğup büyüyen Birsel, akademik kariyerinin yanı sıra çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmış ve televizyon programcılığıyla da tanınmıştır. Başarılı bir gazeteci olarak atıldığı meslek hayatında, haber müdürlüğünden televizyon kanallarının kuruluşuna kadar pek çok önemli görev üstlenmiştir. Akademik çalışmalarıyla da dikkat çeken Birsel'in hayatı, medya ve iletişim dünyasında iz bırakan bir kariyeri simgeler.

Murat Birsel Kimdir?

Murat Birsel, 1960 yılında İzmir Karşıyaka'da doğdu. Babası hukuk profesörü, annesi ise arkeolog olan Birsel'in aile kökenleri edebiyat dünyasına uzanır; yazar ve şair Salah Birsel büyükbabasıyla aynı mesleği paylaşır. İlk eğitimini Ankara İlkokulu ve Saint Joseph Lisesi'nde tamamlayan Birsel, ardından İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Üniversite eğitimine 9 Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde devam eden Murat Birsel, buradan mezun olarak kamu yönetimi alanında kariyerine adım attı.

1980 yılında Yeni Asır Gazetesi'nde muhabir olarak göreve başlayan Murat Birsel, buradaki başarılı çalışmalarıyla dikkat çekerek Rapor Gazetesi'nde Dış Haberler Müdürü olarak görev aldı. Murat Birsel, siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yapmak üzere University of North Texas'e gitti ve burada "Müttefikler Arası Savaş Olasılığının Hesaplanması" konulu teziyle Amerikan Kongresi Kütüphanesi'nde yer aldı. Bu çalışması aynı zamanda Genelkurmay Başkanlığı'nda proje subayı olarak görev yapmasına olanak sağladı.

Murat Birsel, gazetecilik kariyerinin ardından televizyonculukta da önemli izler bıraktı. 1988-1991 yılları arasında Dr. Adnan Kahveci'nin danışmanlığını yaptıktan sonra TRT Genel Müdür Müşavirliği görevinde bulundu. 1991 yılında Sabah Gazetesi'ne geçerek Haber Müdürü olarak İstanbul ve Ankara temsilciliği yaptı. 1990'ların ortalarında ATV Haber Merkezi'nin kuruluşunda yer alan ve ardından NTV'nin kuruluş sürecinde görev alan Birsel, NTV'de "Gündemdekiler" programı ile adını duyurdu. Kendi adına patentli bu programla televizyonculuk alanında öne çıktı ve "Murat Birsel'le 5 Çayı" gibi başka programlarla izleyiciyle buluştu.

2000'li yıllarda ATV, NTV, TV8, Cine5 gibi kanallarda televizyon programcılığı yaparken, Sabah, Vatan, Star gibi önemli gazetelerde köşe yazarlığı da sürdüren Murat Birsel, meslek hayatı boyunca haber ve yorumculuğuyla dikkat çekti. Akademik çalışmalarını ihmal etmeyen Murat Birsel, ODTÜ'de Savaş Teorileri ve modelleme üzerine dersler verdi. Özel hayatında ise Tayyibe Gülek ile olan ilk evliliği ve ardından Gülse Birsel (Şener) ile olan evliliği bulunmaktadır.

Murat Birsel'in gazetecilikten televizyonculuğa uzanan başarı dolu hayatı, Türkiye medya sektörüne büyük katkılarda bulunmuş bir isim olarak anılmaya devam ediyor.

Editör: Haber Merkezi