Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Uygarlıkların Kesiştiği Yer Muğla” başlıklı 6. Ulusal Fotoğraf Yarışması sona erdi ama tartışmalar hala bitmedi. Yapılan bir hata yarışmanın tüm güzelliğine gölge düşürdü.

Alınan bilgilere göre yarışmada üçüncülüğe layık görülen fotoğraf, Muğla’da değil Uşak’ta çekildi. Jürinin ve fotoğrafı çeken kişinin böyle bir detayı nasıl atladığı merak konusu olurken 3.lük ödülünün geri alınıp alınmayacağı da bilinmiyor. İşte skandalla alakalı tüm detaylar.

UŞAK’IN TARİHİ KENTİYLE MUĞLA’DA ÖDÜL ALDI

Muğla Büyükşehir Belediyesi, her yıl farklı temalarla fotoğraf yarışmaları düzenleyerek sanatçılara destek oluyor. Bu yılki yarışmanın konusu ise Muğla’nın Arkeolojik Mirası “Uygarlıkların Kesiştiği Yer Muğla” olarak belirlendi. Yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından 256 kişi 932 fotoğrafla katıldı.

Yarışmanın jürisinde Türkiye’nin tanınmış fotoğraf sanatçıları İzzet Keribar, İsa Çelik, Çerkes Karadağ, Beyhan Özdemir yer aldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden de bir temsilcinin katıldığı jüri, 13 Ekim’de yüz yüze toplanarak kazananları belirledi. 30 fotoğraf sergilemeye değer bulunurken, birincilik ödülü İstanbul’dan Ahmet Fatih Sönmez’in, ikincilik ödülü Balıkesir’den Hasan Sayınhan’ın, üçüncülük ödülü ise Aydın’dan Seçkin Yenici’nin oldu.

GERÇEK SONRADAN ORTAYA ÇIKTI

Yarışmanın sonuçları açıklandığında büyük bir skandal ortaya çıktı. Üçüncülük ödülü alan Seçkin Yenici’nin fotoğrafının, Muğla’da değil Uşak’ta yer alan Blaundus Antik Kenti’ne ait olduğu fark edildi. Fotoğraftaki antik kentin yapısı ve coğrafyasının Muğla ile uyuşmadığı görüldü.

Bu durum hem yarışmacılardan hem de sosyal medyadan büyük tepki topladı. Bazı kullanıcılar “Muğla’yı tanımak bu kadar zor mu?” “Yazıklar olsun böyle jüriye” “Bu nasıl bir rezalet?” gibi yorumlar yaptı. Bazıları da “Uşak’taki Blaundus antik kentiymiş. Kendi şehrini tanımayanları tebrik ediyorum. Yetkililerin yerine ben utandım” ifadelerini kullandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Yarışmanın iptal edilip edilmeyeceği veya ödülün geri alınıp alınmayacağı ise merak konusu oldu.