İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları şiddetini artırarak devam ediyor. Hamas’ın İsrail’e saldırıları sonrası karşılık veren İsrail, Gazze’de bir hastaneye hava saldırısında bulundu ve en az 500 kişi hayatını kaybetti. Tüm dünyayı ayağa kaldıran bu saldırı sonrası birçok liderden ve ülkeden tepki geldi. Öte yandan Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasında insanlar İsrail’i protesto etmeye başladı. Bir diğer yandan İsrail’e destek verenler de oldu. Mısırlı yıldız futbolcu Mohamed Salah da liderlere seslenerek Gazze için yardım istedi.

İsrail’in ablukası altında bulunan Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılar devam ediyor. İsrail düzenlediği son saldırıda, Gazze’de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesini bombaladı ve saldırıda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Birçok mecradan, liderden ve ülkeden bu saldırıya yönelik tepkiler geldi. Futbol dünyasından da saldırıya yönelik tepkiler gelirken, tepki gösteren isimlerden biri de Mısırlı yıldız futbolcu Mohamed Salah oldu. Salah yayınladığı video ile liderlere seslenerek Gazze için yardım çağrısında bulundu. İşte detaylar…

MOHAMED SALAH LİDERLERE SESLENDİ

İngiltere Premier Lig takımlarından Liverpool’un yıldız futbolcusu Mohamed Salah, sosyal medya hesabından bir video paylaşarak Gazze’de yaşananlara karşı tepki gösterdi. Salah paylaşımında, “Böyle zamanlarda konuşmak kolay değil. Çok fazla vahşet ve kalp kırıcı şiddet var. Son hafta yaşanan gerginliklere şahit olmak çok kötü. Bütün hayatlar kutsaldır ve korunmalıdır.

Buna son verilmesi gerekiyor. Aileler birbirinden koparıldı. Gazze’nin insani yardım almasına acilen izin verilmeli. Oradaki halk çok kötü şartlar altında” sözlerini dile getirdi.

31 yaşındaki Mısırlı yıldız futbolcu, yayınladığı video paylaşımında dünya liderlerine de seslendi. Hastane saldırısını gündemine alan Salah, “Hastanede yaşanan görüntüler çok korkunçtu. Gazze halkının suya, yemeğe ve tıbbi desteğe ihtiyacı var. Bütün dünya liderlerini masum ruhların daha fazla katledilmesini önlemek amacıyla bir araya gelmeye çağırıyorum. İnsanlık kazanan taraf olmalı” dedi.

Mısır Kızılayı İcra Direktörü Rami en-Nazar, hafta içinde yaptığı açıklamalarda, Mohamed Salah’ın Gazze halkına maddi desteklerde bulunduğunu dile getirmişti.

TÜRKİYE’DE DE TEPKİLER BÜYÜDÜ

Başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri olmak üzere birçok ülkede Gazze’ye yönelik saldırılar nedeniyle protestolar düzenlenmeye devam ediyor. Gazze’de hastane saldırısında yaşanan can kayıpları ve ortaya çıkan vahşet görüntüleri sonrası Türkiye’de de öfkeli protesto gösterileri ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaşanan saldırı sonrası, “İçerisinde kadınların, çocukların, masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir” ifadelerini dile getirdi.

Öte yandan saldırılar sonrası İstanbul’da protestocular ile polis arasında bir çatışma da yaşandı. Polis, İsrail Başkonsolosluğu’na havai fişek atan ve konsolosluk yerleşkesine girmeye çalışan protestocuları dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı. Valilik, 5 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.