Yapay zeka teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla kötü niyetli faaliyetler de ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak yapay zeka kullanılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesini taklit ederek dolandırıcılık yapmaya çalışan kişi yakalandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesini yapay zeka ile taklit ederek iş insanları ve üst düzey kamu yöneticilerini dolandırmaya çalışan kişiyi yakaladı. Son yıllarda yapay zeka kullanılarak yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin sayısında da ciddi bir artış görülmeye devam ediyor.

MİT TARAFINDAN KONUMLARI TESPİT EDİLDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesini yapay zeka ile taklit eden yabancı uyruklular, 10’dan fazla GSM hattı satın alarak iş insanları ve kamu görevlilerini dolandırmaya çalıştı. İş insanlarını arayan dolandırıcıları yakın takibe alan MİT, kimliğini ve konumunu kısa süre içinde tespit etti.

MİT’in siber güvenlik ile ilgili birimlerinin çalışmaları sonrasında yakalanan şüpheli, emniyet birimlerine teslim edildi. Siber suçlar kapsamında bu tür girişimler karşı da vatandaşların dikkatli olması gerektiği yönünde uyarılar yapılıyor. Ses ve kimlik sahtekarlıklarına karşı tedbirlerin artırılmaya devam edeceği de ifade ediliyor.

İŞ İNSANLARINI ARADIKLARI ORTAYA ÇIKTI!

Üzerlerinde aldıkları 10’dan fazla farklı GSM hattı üzerinden iş insanlarını aradığı ortaya çıkan yabancı uyruklu şahısların özelikler iş insanları ve üst düzey kamu görevlilerini hedef aldıkları ifade edildi. Dolandırıcılık faaliyetlerinin yaban zeka ile çok daha zor anlaşılabilir olması nedeniyle tehlikenin de büyük olduğu aktarılıyor.

Yapılan yakın takip sonrasında MİT tarafından kişilerin yerleri ve kimlikleri ise kısa süre içinde tespit edildi. Siber güvenlikle ilgili birimlerin çalışması sonrasında yakalanan dolandırıcılar daha sonra emniyet birimlerine teslim edildiler. Yetkiler ise vatandaşlara yönelik bu tür faaliyetlere karşı uyarılarda bulundular. İsim, ses ve kimlik sahtekarlıklarının yapay zeka ile öne çıkmaya başladığını aktaran uzmanlar, bu tür konulara karşın tedbirlerin de mütemadiyen artırılmaya devam edeceği aktarıldı. Vatandaşların ise temkinli olmaları gerektiği uyarısı yapılıyor.