Miray Akay, Ukrayna doğumlu ve Türk oyuncu kimliğiyle Türkiye'de televizyon ve sinema dünyasında adını duyurmuştur. Sinema dünyasında da Balık ve Kelebeğin Rüyası gibi filmlerde izleyiciyle buluşmuş olan Akay, Halam Geldi ve Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 filmlerindeki performansıyla da Frankfurt Türk Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Miray Akay'ın genç yaşına rağmen gösterdiği başarılar ve yetenekleri, Türk televizyon ve sinema sektöründe kendine sağlam bir yer edinmesini sağlamıştır.

Miray Akay Kimdir?

Miray Akay, 17 Temmuz 2000 tarihinde Ukrayna'da doğmuştur. Akay, Türk oyuncu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünde eğitimini tamamlamıştır. Oyunculuk kariyerine sadece 3 yaşında başlayan Miray Akay, Türk televizyon ve sinema dünyasında önemli projelerde yer almıştır. Birçok reklam filmi ve dizide rol alan Akay'ın en bilinen yapımları arasında "Türkmalı", "Bitmeyen Şarkı", "20 Dakika", "Benim Adım Gültepe", "Güneşin Kızları", "Dayan Yüreğim" ve "Bizim Hikaye" bulunmaktadır. Ayrıca "Balık" ve "Kelebeğin Rüyası" gibi sinema filmlerinde de başarılı performans sergilemiştir.

Miray Akay, Halam Geldi ve Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 filmlerindeki performansıyla 2014 Frankfurt Türk Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Jale Arıkan ile paylaşmıştır. Miray Akay, genç yaşına rağmen başarılı bir oyunculuk kariyeri ve çeşitli ödüllerle tanınan bir isim olarak Türk televizyon ve sinema dünyasında kendine sağlam bir yer edinmiştir.

Editör: Haber Merkezi