Sene sonuna yaklaşıldığı şu aylarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Hazine ve Maliye Bakanı ortaklığında yeni asgari ücret ve emekli maaşlarının güncellenmesi ile alakalı çalışmalar hızla devam ediyor. Bu arada Türk-İş, Asgari Ücret Komisyonu ile alakalı çok dikkat çekici bir açıklamada bulundu. İşte tüm gelişmeler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Vedat Işıkhan’a ve Bakan Mehmet Şimşek'e asgari ücret ve emekli maaşlarının düzenlenmesi ile alakalı önemli bir görev verdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Ocak 2024 maaş artışlarını görüşmek için Aralık ayında toplanacak ve muhtemelen 3. Haftada yeni maaşlar belli olacak. Buna ilave olarak yeni maaş artışları hakkında ilk bilgiler de gelmeye başladı. İşte oranlara göre asgari ücrette meydana gelecek artışlar.

EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Ocak ayında Uşaklıları da ilgilendiren asgari ücret, memur maaşları ve tüm emekli maaşlarında artış olacak. Ocak ayından itibaren asgari ücret, memur ve emekli maaşlarında yeni bir sisteme geçilmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde ücret ayarlamalarının enflasyon beklentilerine göre yapılacağını belirtti.

Ocak zammı öncesinde hayata geçirilecek ilk düzenleme emekliler ve memurlar için asgari ücret zammı olacak. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayında toplanacak. Ocak 2024'te asgari ücrete yapılacak zammın belirlenmesinde 6 aylık enflasyon verileri önemli bir etken olacak. Ayrıca, ilgili verilere dayalı olarak memurlara da zam yapılacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN 3 SENARYO

Alınan son bilgilere göre asgari ücret için 3 senaryo düşünülüyor. Şu an Temmuz ayında yapılmış olan ara zamla net asgari ücret 11 bin 402 TL olmuştu. Yeni asgari ücretin belirlenmesinde 3 sınır referans olacak:

Buna göre eğer zam oranı yüzde 40 olarak açıklanırsa yeni asgari ücret 15.962,80; Zam oranı yüzde 45 olarak açıklanırsa yeni asgari ücret 16.532,90 TL ve Zam oranı yüzde 50 olarak açıklanırsa yeni asgari ücret 17.103,00 TL olacak.

Kaynak: Öyküm Yavuz