AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmasında, hava yolu taşımacılığıyla ilgili düzenleme hakkında bilgiler vererek; "Türkiye'deki hava taşımacılığını yapan şirketler kendi uçaklarıyla bu hizmeti verebiliyorlardı, yurt dışından kiralanan uçaklarla bu hizmeti veremiyorlardı. Uşak Havaalanı'nın açılması konusunda ilgililer, 'Elimizdeki uçaklar 180 kişilik, oysa bize 130 kişilik uçaklar lazım. Bu sağlanırsa proplemler çözülmüş olacak” dedi.

'Fenomenlere Vergi Yolda'

80 maddelik kanun teklifindeki düzenlemelerin çoğunun, bazı uygulamalarının Anayasa Mahkemesince iptal edilen düzenlemelerin kanunla değiştirilmesiyle ilgili olduğuna işaret eden Ak Parti Uşak Milletvekili Güneş, konun teklifinin maddeleriyle ilgili şunları söyledi; ”Buradaki önemli düzenlemelerden bir tanesi Gelir Vergisi Kanunu'nun 20/B maddesi kapsamında gerçekleştirilen internet ortamındaki sosyal ağ taşıyıcıları üzerinden yapılan bireysel eğitim, veri işleme, geliştirme gibi işlemlerin dahil edilmesi. Bazı internet fenomenleri var, çok fazla para kazanıyorlar ama vergi vermiyorlardı. Burada tabii bunun yüzde 15'le sınırlandırılması da bence çok uygun. Bu ilk adım. Sonrasında kademeli olarak bunun da artırılması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Uşak Havalimanı Meselesi

Güneş, teklifte, hava yolu taşımacılığıyla ilgili de düzenlemenin yer aldığını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'deki hava taşımacılığını yapan şirketler kendi uçaklarıyla bu hizmeti verebiliyorlardı, yurt dışından kiralanan uçaklarla bu hizmeti veremiyorlardı. Uşak Havaalanı'nın açılması konusunda ilgililer, 'Elimizdeki uçaklar 180 kişilik, oysa bize 130 kişilik uçaklar lazım. Bu uçakları kiralarsak ve bunların şehirler arası veya ülke içinde taşımacılığında kanuni olarak düzenleme yapılırsa biz bunu yapabiliriz' demişlerdi. Bu düzenleme bu açıdan önemli ve Uşak gibi pek çok ilimizin havacılık taşımacılığında problemlerini ortadan kaldıracaktır."dedi.

Kaynak: Mehmet Karadağ