Son yıllarda yapay zeka teknolojisi, dev teknoloji markalarının attığı adımlarla yeni boyutlara ulaştı ve bu seviye giderek yükseliyor. Open AI, Google ve Apple gibi şirketlerin üzerinde yaptığı çalışmalar ve geliştirdikleri yapay zeka örnekleri yeni bir çağın kapısını aralarken, Microsoft da yapay zeka teknolojilerinden yararlanarak uzun zamandır beklenen adımları atıyor. Microsoft’un bir süredir beklenen fotoğraf düzenleme ve resim uygulaması Paint’e artık yeni özellikler eklenecek. Özellikler arasında dikkat çeken bir ayrıntı da bulunuyor.

Kullanıcılar uzun bir süredir Paint uygulaması için Microsoft tarafından atılacak olan adımları bekliyordu ve şirket son birkaç güncelleme ile Paint adına hem yaşam kalitesi hem de özellik düzeyinde iyileştirme adımları attı. Bununla birlikte yazılım devi Microsoft, Paint uygulamasında yeni bir “arka plan kaldırma” aracını test etmeye başladı. Söz konusu özellik şu an için Canary ve Dev Channel’larda yer alan Windows Insider’lar (sürüm 11.2306.0) için sunuluyor. Söz konusu özellik ile birlikte Paint üzerinde tek tıkla resimdeki arka plan kaldırılabilecek. İşte detaylar…

PAİNT’E YENİ ÖZELLİK

Yazılım devi Microsoft, uzun süredir beklenen Paint güncelleme ve iyileştirme adımlarını atıyor. Test aşamasında olan özellik ile birlikte Canary ve Dev Channel’larda yer alan Windows Insider’lar için tek tıkla arka planın kaldırılabileceği bir deneyim sunuluyor. Eğer zaten bir Windows test kullanıcısıysanız, aracı kullanmak için herhangi bir resmi Paint ile açarak deneyebilirsiniz.

Özelliği denemek isteyen Windows test kullanıcıları, herhangi bir resmi Paint ile açabilir, araç çubuğunun sol kısmında yer alan “arka plan kaldırma” seçeneğini seçerek, kolayca arka plan kaldırma işlemini yapabilir.

MANUEL OLARAK DA YAPILABİLECEK

Getirilen arka plan kaldırma özelliği tek tıkla ve otomatik olarak gerçekleşiyor. Bu noktada Paint, resimdeki ana ögeyi otomatik olarak algılıyor ve arka planı belirleyerek kaldırma işlemini saniyeler içerisinde uyguluyor. Ayrıca Microsoft, aynı işlemin manuel olarak da yapılabilmesine olanak tanıyor.

PAİNT’E “METİNDEN GÖRSELE” YAPAY ZEKA EKLEMESİ

Ayrıca Microsoft’un şimdilerde Paint için bir de “metinden görüntüye” görsel oluşturucu bir yapay zeka özelliğini de test ettiği biliniyor. Bing Sohbet aracılığıyla Microsoft, yapay zeka sayesinde istenen görseli oluşturabiliyor. Paint uygulamasına da buna benzer bir ekleme gelebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: haber merkezi