Bu yeni hizmet, alacaklıların borçlulardan ödeme talep etmelerine olanak tanıyor. İlk etapta kişiden kişiye ödemeleri hedefleyen bu katman servisi, alacaklının ödeme talebini başlatmasını sağlamak için bir haberleşme ve onay mekanizması sunarak para transferini kolaylaştırıyor.

TCMB'den yapılan açıklamaya göre, FAST Ödeme İste Katman Servisi, sadece kişiden kişiye ödemelerle sınırlı kalmayacak; aynı zamanda çeşitli iş modelleriyle birlikte çalışabilecek bir tasarıma sahip olacak. Servisin ilerleyen dönemlerde e-ticaret ödemeleri, e-talimat ödemeleri ve kurumsal fatura ödemeleri gibi çeşitli alanlarda kullanılabileceği belirtildi.

merkez-bankasi-usakolay-1

Açıklamada, "Ödeme İste Katman Servisi, ödemeler ekosisteminin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, nakit ve kartlara alternatif bir ödeme yöntemi olarak kullanılan FAST Sistemi ile birlikte birçok alanda katma değer oluşturacak." ifadelerine yer verildi.

FAST Sistemi, 7/24 anlık ve güvenli para transferi imkanı sunarak 2023 yılında 10 ödeme ve elektronik para kuruluşunun katılımı ile 36'ya ulaşmıştır. İlk günlerinden bu yana artan işlem hacmi Ocak ayında günlük ortalama 11 milyon işlem olarak kaydedilmiştir.

Yenilikçi teknolojilerin sunulduğu katman servisleri ile birlikte FAST Sistemi, ödemeler alanında rekabeti artırarak inovasyonu teşvik edecek, yeni iş modellerinin önünü açacak ve kullanıcıların finansal durumlarını daha etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyarak günlük hayatlarını daha şeffaf, güvenli ve hızlı bir şekilde sürdürmelerine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.