Türkiye’de milyonlarca memur ve emekli vatandaşın gözü kulağı bir süre önce yapılacak olan maaş zammındaydı. Temmuz ayı itibariyle vatandaşlar maaşlarına zam aldı ve zamların belli olmasıyla birlikte memurlar, Toplu Sözleşme toplantılarına odaklandı. Bununla birlikte Ocak 2024 döneminde yapılacak olan maaş zammı ve memur haklarının düzenlemeleri kapsamında ne tür adımlar atılacağı merakla beklenirken, memurları yakından ilgilendiren bir gelişme gündeme geldi.

Gündeme gelen bilgilerde, memurların çalışma saatinin yeniden düzenleneceği iddia edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yapmış olduğu açıklamaların ardından, Türkiye’de milyonlarca memurun artık sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında değil, sabah 09.00 ile 15.30 saatleri arasında değişeceği iddia edildi. Almanya’da çalışma günü sayısının 5 günden 4 güne düşürülmesi ile birlikte gündeme gelen iddialar sonrası vatandaşlar gelişmeleri araştırmaya koyuldu. Bakan Bilgin daha önceki açıklamalarında İngiltere’yi örnek göstererek verimli çalışma adına çeşitli değişikliklerin olabileceğini söylemişti. İşte detaylar…

MEMURLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞİYOR MU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, daha önce yapmış olduğu açıklamalarda, Türkiye’deki çalışma saatleri ve çalışma modeline ilişkin olarak, İngiltere’yi örnek göstermiş ve Türkiye’de verimli çalışma adına bazı değişikliklerin yapılabileceğini dile getirmişti. Bununla birlikte Türkiye’de memurların çalışma saatlerinin değişebileceği iddiaları gündeme geldi.

Bakan Bilgin, yeni düzenleme ile birlikte memurların mesai saatlerinin sabah 09.00 ile 15.30 saatleri arasında olabileceği konusunda açıklamalarda bulundu. Bu değişikliğin, memurların mesai saatleri içerisinde daha verimli çalışmaları için yapılacağı ifade edildi. Bakan Bilgin, daha önceki açıklamalarında Türkiye’deki çalışma saatlerinin güncellenmesi gerektiğini belirtmiş ve İngiltere’de uygulanan kısa çalışma saatlerine dikkat çekmişti.

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ Mİ?

Bakan Vedat Bilgin, daha önce yapmış olduğu açıklamalarda memurların çalışma saatlerine dikkat çekerek, İngiltere’yi örnek göstermişti. Memurların çalışma saatlerinin düzenleneceğine ilişkin gündeme gelen iddialar vatandaşı heyecanlandırdı ancak konuya ilişkin olarak şu an resmi bir açıklama veya gelişme bulunmuyor. Ayrıca olası bir saat değişikliğinin, işverenler tarafında sorun oluşturabileceği de belirtiliyor.

Kaynak: UŞAK OLAY