Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda öğrencilerin gelişimini takip etmek ve müfredatın işlenmesi konusunda okullar arasında bütünlüğü sağlamak adına, “ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması” düzenlemesini bu yıl başlatıyor. Söz konusu düzenleme ile birlikte okullar arasında uygulama birliği de oluşturulmak isteniyor. MEB, konuya ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

MEB tarafından gelen açıklamada, 41 sorunun detaylı yanıtlarına yer verdi ve ortak yazılı sınavların MEB tarafından ülke, il, ilçe ve okul genelinde olmak üzere 3 farklı uygulamasının olduğunu belirtti. Yapılan açıklamaya göre 2023-2024 eğitim öğretim yılında, 6. sınıfların Türkçe ve matematik derslerinin birinci dönem ikinci yazılılarıyla ikinci dönem birinci yazılılarının, 9. sınıflarda ise aynı uygulamanın Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için yazılıları ortak yapılacak. İşte detaylar…

AÇIK UÇLU SORULAR DA SORULACAK

MEB tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, bu öğretim yılında Bakanlık tarafından belirlenen sınavlar dışında il veya ilçe geneli ortak yazılı sınavların da yapılabileceği belirtildi. Söz konusu derslerin hangilerinin olacağı ve hangi sınıf düzeylerinde olacağı ise açıklamaya göre milli eğitim müdürlükleri tarafından okullara duyurulacak.

Açıklamada, “Bu öğretim yılına mahsus olmak üzere Bakanlıkça, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacak. Gerekli altyapı hazırlandıktan sonra bu sınavlarda da açık uçlu sorular kullanılabilecek. Bunun dışında kalan tüm ortak yazılı sınavlar ile diğer tüm yazılı sınavların soruları açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak” ifadelerine yer verildi.

SORU VE CEVAPLARI KİM BELİRLEYECEK?

Açıklamada, MEB tarafından yapılacak olan ortak yazılı sınavlarda sorulacak sorular, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak okullara gönderilecek. Konuya ilişkin açıklamada, “Sınav uygulaması okulda görevli öğretmenlerce, değerlendirilmesi ise okuş veya ölçme değerlendirme merkezi müdürlüklerince yapılacak” ifadelerine yer verildi. Ayrıca genel olarak uygulanacak olan sınavlarda soru-cevap anahtarları da merkezden hazırlanacak.

Editör: Öyküm Yavuz