Sınav stresin sonrası şimdide liselere kayıt için öğrenciler ve ebeveynler tercih stresi yaşamaya başladı.

Liseye giriş için Uşak Milli eğitim Müdürlüğü Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Tercih Süreci Ebeveyn Kılavuzu yayınladı. Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel öğrenci velilerinin doğru tercihleri yapabilmeleri için kılavuzun destek olacağını ifade etti. 

İl Milli eğitim Müdürü Halil Yücel Şunları ifade etti, “Çocuğunuzun eğitim yolculuğunda önemli bir dönüm noktası olan lise tercihleri sürecinde size rehberlik etmek amacıyla hazırlanan "Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Tercih Süreci Ebeveyn Kılavuzu"nu incelemenizi önemle tavsiye ederiz. Bu kılavuz, çocuğunuzun ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarına en uygun liseyi seçme sürecinde size destek olacak değerli bilgiler içermektedir.

Kılavuzda yer alan bazı önemli başlıklar şunlardır:

Tercih Döneminde Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi: Bu bölümde, tercih sürecinde çocuğunuzla nasıl etkili iletişim kurabileceğiniz ve onu nasıl destekleyebileceğinize dair ipuçları bulabilirsiniz.Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri: Okul rehberlik servisi veya psikolojik danışmanlardan nasıl destek alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yerleştirme Türleri ve Nakil İşlemleri: Yerel yerleştirme, merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullara yerleştirme gibi farklı yerleştirme türleri hakkında bilgi sahibi olabilir, nakil işlemleriyle ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Okul Türleri: Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri gibi farklı okul türlerinin özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Aklınıza takılabilecek soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Tercih Döneminde Velilere Öneriler: Tercih sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda öneriler alabilirsiniz.

Tercih Kontrol Listesi: Tercih sürecinde hangi adımları tamamlamanız gerektiğini kontrol edebilirsiniz.

Çocuğunuzun geleceğine yön vereceğiniz bu önemli süreçte size destek olmaktan mutluluk duyarız. Unutmayın, her çocuk özeldir ve kendi potansiyelini en iyi şekilde geliştirebileceği bir okulda eğitim görmeyi hak eder. Bu kılavuzun, çocuğunuz için en doğru kararı vermenize yardımcı olacağına inanıyoruz.

Kılavuza ulaşmak ve daha fazla bilgi edinmek için https://orgm.meb.gov.tr/www/liselere-gecis-sistemi-tercih-sureci-ebeveyn-kilavuzu/icerik/2866 adresini ziyaret edebilirsiniz” dedi.

Editör: Ozan Yavuz