Son dönemlerde dolandırıcılık ve hırsızlık girişimleri artmaya başladı. Özellikle gelişen teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte her yeni günde yeni yöntemler ortaya çıkıyor. Hırsız ve dolandırıcılar, akıl almaz yöntemler geliştirerek insanların parasını ele geçirmeye çalışıyor. Uzmanlar, özellikle kalabalık ortamları işaret ederek kredi kartlarında temassız alışveriş yöntemi kullanan vatandaşları uyardı. Dolandırıcılar, “NFC” teknolojisini kullanarak, siz hiç farkında olmadan her an kartınızdan çekim yapabilir! Peki ne yapılabilir?

Her yeni gün dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler, teknolojinin her olanağını kullanıyor. Özellikle insanların yoğun olduğu kalabalık ortamlarda veya toplu taşıma araçlarında “kurye” kılığına giren dolandırıcılar, ellerindeki POS cihazlarıyla, cüzdanında temassız kredi kartı taşıyan kişilerden, kişi hiç farkında olmadan saniyeler içinde para çekebiliyor. Zira bilindiği üzere temassız alışveriş özelliği bulunan kredi kartlarının POS cihazına temas etmesine gerek yok. Bu özelliği kullanan dolandırıcılar, kişi hiç farkında olmadan kartından para çekebiliyor. İşte detaylar…

KREDİ KARTI DOLANDIRICILIĞI

Milliyet’ten Eren Koca’nın haberine göre uzmanlar, temassız alışveriş özelliği bulunan kredi kartlarına yönelik dolandırıcılık yönetiminin “NFC” yani “Near Field Communication - Yakın Alan İletişimi) özelliğiyle, sahte POS cihazlarıyla limit artırımı bile yapabildiğini belirtti. Uzmanlar bu noktada vatandaşlara, kredi kartlarını alüminyum folyo veya özel cüzdanlarda korumak gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca vatandaşların bu tür olasılıklara karşı gözünün açık olması gerekiyor.

AVCILAR'DA KAMERALARA YANSIDI

Kredi kartı üzerinden para çekme dolandırıcılığının son örneklerinden biri İstanbul Avcılar’da yaşandı. Bir markete giren ve Ürdünlü olduğu belirlenen bir kişi, market sahiplerinden Özgür Duman ve arkadaşlarıyla bir süre sohbet ettikten sonra pasaportunun yanında olmadığını söyledi ve alışveriş yapmadan marketten çıktı.

Bu sırada Özgür Duman’ın arkadaşlarından birinin kredi kartından, yurtdışı merkezli bir işletmeden 5 bin TL çekildiğine ilişkin olarak telefonuna mesaj geldi. Hiçbir alışveriş yapmadığı halde kartından para çekilen adam hemen bankayı arayıp bilgi verdi. Daha sonra marketin güvenlik kameraları incelendi ve markete gelen şüphelinin, elindeki çantasında POS cihazı taşıdığı anlaşıldı.

UZMAN İSİM TEK TEK ANLATTI

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı ve Bilişim Uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, bu yöntemle dolandırıcılığa karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

Kırık açıklamasında, “Toplu taşıma araçlarını kullandığımızda ya da kalabalık ortamlarda dikkat etmemiz gerekiyor. Zira yanınıza yaklaşan ya da size adres soran kişiler bile yeni dolandırıcılık yöntemleriyle karşılaşma riskimizi artırıyor. Bu yöntemde dolandırıcılar telefon ya da POS cihazlarına entegre ettikleri sistemle, yakına yaklaştıkları kişinin cebindeki kredi kartının bilgilerini kopyalıyor. Bu bilgilerle kişinin hesabından haberi olmadan para aktarılıyor dedi.

Kaynak: hava aksu