Cezvede bol köpüklü Türk kahvesi yapmak isteyenlerin tüm işlem adımlarını eksiksiz ve doğru şekilde takip etmesi gerekiyor. Türk kültürünün vazgeçilmez uluslararası lezzetlerinden biri olan Türk kahvesi, küçük özel fincanı, yanında ikram edilen lokum ve çikolatası ve bol köpüğü ile kendine has özelliklere sahiptir.

Türk kahvesi yapımı her ne kadar kolay gibi görünse de kıvamını tutturmak ve bol köpüklü hale getirmek için birçok detaya dikkat edilmesi gerekiyor. Son dönemde çıkan elektrikli cezveler hızlıca yapmaya imkan verse de istenen köpük çoğu zaman bu cezvelerde olmuyor.

CEZVEDE BOL KÖPÜKLÜ TÜRK KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Türk kahvesi yapmak için öncelikle uygun bir cezveye ihtiyacınız olacaktır. 1 tatlı kaşığı silme ya da 2 çay kaşığı Türk kahvesini 1 fincan su (kişi sayısına göre belirlenir) cezveye eklenir. Tercihe göre şeker ilave edilerek kısa süre karıştırın. Ardından cezveyi ocağa alarak pişirme işlemine geçin.

Kahvenin bol köpüklü olmasını sağlamak için doğru şekilde pişirmek son derece önemlidir. Pişirme işleminde kahvenin üzerinde köpük kabardığında hemen ocaktan alınmalıdır. Daha sonra köpüklü kısmı azar azar tüm fincanlara pay edilmelidir.

KÖPÜKLÜ TÜRK KAHVESİ YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Türk kahvesini bol köpüklü yapmak için pişirme sırasında birçok detaya dikkat edilmesi gerekiyor. Bu detaylar sayesinde çok daha köpüklü bir kahve servis edebilirisiniz. En önemli detay ise kullanılacak kahvenin taze olmasıdır. Yeni kavrulmuş ve öğütülmüş kahve tercih etmek önemlidir.

Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın bazı önemli püf noktaları ise kısaca şunlardır:

- Bakır cezve tercih edilmesi önerilir.

- Kullanılacak suyun soğuk olmasına dikkat edilir.

- Musluk suyu değil, içme suyu kullanılmalıdır.