Özellikle Ege Bölgesinde yer alan çoğunlukla Gediz, Simav, Afyonkarahisar, İzmir ve Aydın'da üretilen soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi Kestane tezgahlara indi.

Yaklaşan yılbaşı öncesinde 2024 evinde karşılamak isteyen ailelerin sofralarını süsleyen kestane artık cep yakan fiyatıyla sofralardan çıkıp sadece rüyalara girmeye başladı. 

Kilosu kalitesine göre 250 TL'den başlayan Kestane fiyatları ile karşılan orta gelirli ailer, tepkilerini bunun yerine '1 Kilo Kıyma alırız 3 ayrı yemek yaparız' demekten kendilerini alıkoyamadılar.  Kestane özellikle çocukluğumuzdaki soba üzerinden çıkıp zengin sofralarında yer almaya başlamış vaziyette.

Fiyatlar Cep Yakıyor

Ancak, kestane alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör de fiyatlar. Kestanenin kilo başına fiyatı, hem kalitesine hem de tazelik durumuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Uşak'ta kilosu 250TL'den satılan kestane, birçok kişinin bütçesini zorlayabilecek bir seviyede bulunuyor.

Kestane'nin Faydası

Kestane, doğal ve sağlıklı atıştırmalıklar arasında tercih edilen bir lezzet haline gelmiş durumda. Mineral ve vitamin açısından zengin içeriğiyle bilinen kestane, sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda besleyici özellikleriyle de öne çıkıyor.

Özellikle Türkiye'de ki çeşitli iller ve Afyonkarahisar'da gerçekleşen kestane hasadının ardından, Uşak pazarları ve market rafları renkleniyor. Durumu yeten vatandaşlar, taze ve kaliteli kestaneyi sofralarında görmek için pazarcılardan tercih yapıyorlar. Uzmanlar, taze kestanenin lezzet açısından daha üst düzey olduğunu vurgulayarak, alışverişlerde bu detaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Kışın gelmesiyle birlikte sofralarda önemli bir yer edinen kestane, mangalda veya fırında lezzetli bir şekilde pişirilebiliyor. Ayrıca, kestane ile yapılan çeşitli şekerlemeler, tatlılar ve kekler de sofralara farklı bir lezzet katıyor.

Kaynak: Öyküm Yavuz