Türk mutfağında sevilen kızartma yapılarak uygulanan tarifler günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Ancak kızartma yapanların ortak sorunu haline gelen kötü koku ve yağ sıçraması, yağ çekme gibi problemler ise çoğu zaman can sıkıcı bir hale geliyor.

Kızartma yaparken yağ çekmemesi ve koku problemlerinin önlenmesi için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Usta şeflerin mutfakta kızartma yaparken uyguladıkları teknikler ile çok daha pratik şekilde kızartma pişirmeye başlayabilirsiniz.

YAĞ SIÇRAMADAN KIZARTMA NASIL YAPILIR?

Patates kızartması ülkemizde de oldukça sevilen lezzetler arasında yer alıyor. Ancak bu yemeği yaparken genelde sık yaşanan bir problem olan yağ çekme sorunları can sıkıcı olabiliyor. Pratik bazı yöntemler bu sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayabiliyor.

Kızartma yaparken yağ sıçrama sorunlarını ortadan kaldırmak için öncelikle kızartma yapacağınız tencere ya da tavanın kesinlikle kuru olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. En sık yapılan hatalardan biri sudur. Su yağın sıçramasına neden olur. Tencere veya tava eğer yeni yıkanmışsa mutlaka kurulayın.

Diğer önemli bir püf noktası ise olabildiğince derin bir tencere kullanmak olacaktır. Kızartma için ideal sıcaklık 180 derece olmalıdır. Eğer derece yoksa bir ekmek parçası ya da sarımsak, tuz gibi ürünlerle anlaşılabilir.

KIZARTMA KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Kızartma yaparken karşılaşılan diğer önemli bir problem ise koku sorunlarıdır. Bu sorunu yenmek için kızartma yaparken bir yandan da küçük bir tavaya tarçın ve toz şeker karışımı koyarak kavurmayı deneyin. Bu karışım sayesinde kızartma kokusu bastırılabilir.

Diğer pratik bir yöntem ise kızartma işlemi bittikten sonra boş tavanın içine bir paket vanilya koyup kavurulmasıdır. Vanilya kavrulurken çıkardığı hoş koku tüm evi kızartma kokusundan hemen kurtaracaktır. Elbette tüm bunlardan önce aspiratör çalıştırmak ve pencere açmanız da gerekecektir.