Her yıl kış aylarında gündemin en yoğun maddeleri arasında doğalgaz zamları, faturalar ve ısınma giderleri yer alıyor. Öte yandan yaz dönemlerinde gelen sıcaklıklar ile birlikte durum tam tersine dönerken, bu yıl da yaz mevsimi geride kaldı ve havalar da soğumaya başladı. Kış mevsimi yaklaşırken kombiler de yeniden gündeme gelmeye başladı. Kış gelmeden önce bakımları yapılması gereken kombilerde erken bakım, ortalama 2.000 lira avantaj sağlayabilir.

Havaların soğumaya başlaması ve ısınma ihtiyacının yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla birlikte kombiler de akıllara gelmeye başladı. Kış kapıya dayandığında milyonlarca evde aralıksız olarak çalışacak olan kombilerin yıllık olarak periyodik bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımlarda elektrik kaçağı, toz birikintisi, su kaçağı, metal yorgunluğu gibi sorunların olup olmadığı kontrol ediliyor ve varsa bu sorunlar gideriliyor. Kış dönemi gelmeden erkenden kombi bakımı yaptırmak ciddi bir tasarruf sağlayabilir. İşte detaylar…

TÜRKİYE’DE DOĞALGAZ TÜKETİMİ

Türkiye’de 2022 yılı doğlagaz tüketimi, 2021 yılı ile kıyaslandığında %12 oranda azalarak 53,3 milyar metreküp olarak kaydedildi. Ancak geçtiğimiz yıl tüketilen doğalgaz miktarı, 2012-2021 arasını kapsayan 10 yıllık ortalamanın (48,9 milyar metreküp) 4,4 milyar metreküp üzerinde gerçekleşti.

2022 yılında konutlardaki doğalgaz tüketimi de 2021 yılına göre %8 artarak 18,1 milyar metreküpe ulaştı. Ayrıca Türkiye’de hane başına ortalama doğalgaz tüketimi de 984 metreküp olarak kaydedildi. Türkiye’de toplamda 18,4 milyon doğalgaz abonesi bulunuyor.

KOMBİ BAKIMI FATURAYI DA ETKİLEYEBİLİR

Türkiye’de abone sayısı dikkate alındığında, kış dönemlerinde aktif olarak 18,4 milyon kombinin çalıştığı görülüyor. Doğalgaz faturaları da genellikle Kasım-Aralık aylarında artış gösteriyor. Faturalara doğalgaz tüketim miktarı doğrudan etki etse de kombinin performansı ve verimi de faturaları etkiliyor.

Bu nedenle de vatandaşların kombi bakımlarını düzenli olarak yaptırmaları, bu bakımları da mümkünse kış mevsimi gelmeden önce yaptırmaları gerekiyor. Olası bir arıza veya onarım durumunda kombinin bir süre çalışamaz hale gelme ihtimali ve sezon öncesi fiyatlar göz önüne alındığında, erken bakım 2.000 TL kadar avantaj sağlayabilir.