Türkiye ekonomisinin önümüzdeki 3 yıllık yol haritasını çizen Orta Vadeli Program (OVP) ile birlikte emeklilik sistemi, kredi kartı kullanımı gibi alanlarda düzenlemeler öngörülüyor. 2024 yılının son çeyreğinde yürürlüğe girmesi beklenen program ile birlikte aynı zamanda düşük faizli konut kredisi kampanyası da gelecek. Söz konusu kampanya ile vatandaşların refah düzeyinin artırılması hedefleniyor. İnşaat sektöründe de dar gelirli vatandaşlara uygun fiyat aralıklarında konut üretimi başlıyor.

OVP ile birlikte dar gelirli vatandaşlara yönelik düşük faizli konut kredisi kampanyası ile birlikte vatandaşlara uygun fiyatlı ev sunulması hedefleniyor. Bu kapsamda inşaat sektörünün de harekete geçmesi bekleniyor. OVP’de konuya ilişkin dikkat çeken mesajlara ve üretimde bozulan arz - talep dengesine yer verildi. Yüksek faiz nedeniyle artan fiyatlar sonrası “konuta erişememe” sorununun yer aldığı programda kredi desteğinin detaylarına da yer verildi. İşte detaylar…

KONUT KREDİSİ DETAYLARI

Programda konut ve kira fiyatlarında yaşanan gelişmeler göz önüne alınarak, pandemi döneminde daralan konut arzının hızla artırılacağı, deprem nedeniyle konut stoklarında oluşan kayıpların telafi edileceği ve yeni sosyal konutların yapılacağı belirtildi. Ayrıca programda “Dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkanı artırılacak” denildi. Programda bu kapsamda kredi kullanım şartıyla ilgili olarak bilgiler verildi.

OVP’de konut kredisine ilişkin, “Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek. Dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projeler tesis edilecek” ifadeleri yer aldı.

DEPREM BÖLGELERİNDE TELAFİ PROJESİ

Ayrıca programda Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde oluşan hasarların telafisine yönelik projelere öncelik verileceği ifade edildi. Konuya ilişkin olarak ise “Afet Konut üretiminde hak sahipliği süreçleri iyileştirilecek, maliyet etkin afet konut üretimi sağlanacak ve geri ödeme sistemleri gözden geçirilecek” ifadelerine yer verildi. Programda diğer yandan, “Tüm illerde makro ölçekte afet risk analizleri yapılarak afete duyarlı yerleşim yeri tercihlerine yönelik farkındalık artırılacak” ifadeleri de yer aldı.

Kaynak: haber merkezi