Uşak CHP Milletvekili Ali Karaoba TBMM basın toplantısı yaparak İl Sağlık Müdürlüğü'nü eleştirdi.

Müdürlükte liyakatsiz işe alımlarına dikkat çeken Karaoba kendi sendikalarına üye olan sağlık çalışanlarının daha iyi birimlere atadıklarını söyledi.

- "Aile Şirketine Dönmüş"

‘‘Tüm ülkede liyakatın bir tarafa itildiği, mülakatın merkeze konulduğu bir dönemde başta şehrim Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’nün çok derin bir sorununu sizinle paylaşmak istiyorum.

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü liyakatsiz bir aile şirketine dönüştürülmüş durumdadır. 1 Temmuz 2024 itibariyle Aynı soyada sahip 9 eş , 2 kardeş, 1 anne-kız, 1 amca-yeğen görev yapmaktadır.

Bunların içinde geçici görevlendirmeler de dahil olmak üzere tespit edilmiştir. Bunlar bizim tespit ettiklerimiz bir de tespit etmediklerimizi anlamak için Sağlık Bakanlığı'na soru önergesinde bulunduk. Hastane müdürleri, röntgen teknisyenleri eşlerini masa başı göreve almaktalar. Hemşire ve ebe ihtiyacı olmasına rağmen bir diğer eş yine masa başı göreve getirmektedir. ’’

- "Kendi Sendika Üyelerini Kolluyorlar"

Yandaş sendikaya üye olan sağlık çalışanlarını kolladıklarını ifade eden Ali Karaoba: ‘‘Eski müdürler ve şuan görev yapan müdür yardımcıları eşlerini yeni açılan birimlerde,sarı sendikaların eski yöneticileri kardeşlerini yeğenlerini masa başına getirmektedirler. Kadroları 112 istasyonunda olanlar geçici görevle müdürlüğe gönderilmektedirler.

Yeni açılan birimlerde sendikalılarla kendi yandaş sendikalarıyla doldurulmuştur. Bazı müdürler eşlerini 4D temizlik işçisi kadrosuyla almış temizlikle ilgisi olmadan masa başı işine aktarılmıştır. Bu kadroda  çalışanların çoğu nöbet sisteminden çıkarılmış vardiya sistemine girmesin masa başında daha rahat çalışsınlar diye yandaşlık yapılmıştır. Uşak’ın ihtiyaçları değil yandaşın cebi yandaşın çalışanı gözetilmiştir.’’ dedi.

- "Harami Düzeni Kurmuşlar"

Uşak Sağlık Müdürlüğü’nde harami düzen kurduklarını dile getiren Karaoba bunları söyledi: ‘‘Hak çalınmaktadır. Net konuşuyorum bu düzen harami düzendir. Yetmiyor, o kadar utanmaz ve arsızlar ki sendika yönetimine geçenleri baş hemşire yardımcısının yardımcısının yardımcısı yapıyorlar emin olun bir kadro daha olsa yardımcısının yardımcısının yardımcısının yardımcısı yapacaklar o kadar yüzsüzler.

2023’e kadar şimdi Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’nde 2 uzmanla yürütülen işler şu an 7 uzmanla yürütülüyor. Bunlardan biri yemekhane uzmanı buradan soruyorum Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadro verilen uzmanlar hangi özel bilgi ve ihtisas dalında uzmandırlar?

Daha fazlası olmaz dediğiniz yerde Uşak İl Sağlık Müdürlüğü kadrolaşmadaki üstün yeteneğini bir kez daha gösteriyor.

Bazı personeller için özel olarak bir gecede kadro açılarak diğer personellerin haberleri olmadan tercih hakkı sunulmadan istasyon ya da kadroları yine müdürlüğe alınmıştır. ’’

Muhabir: Ozan Yavuz