Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği Yeşili en bol köylerinden birisi olan Dümenler Köyünde çalışmalarını sürdürdü.

Çalışma Ekibinde yer alan Mehmet Keyvan, Köyün tüm güzellikleri ve tarihi mekânları gezerek bilgiler verdi.

Gerçekleştirilen gezilerde tarihi kabirlerin, erenlerin ve yatırlar ise kayıt altına alındı.

Kilometrelerce yol gidilerek Karadeniz yaylalarını aratmayacak güzellikler Uşak'ın Banaz ilçesinde karelendi.

Halaçlar Gölet’inin yanından başlayan yolculuk, Murat dağı zirvesine kadar sürdü.

Gezi ekibi, yamaçlarında bulunan mağara ve yalçın kayalıkları incelemek ve kayıt altına almak için yamaçlara çıkmakta oldukça zorlandığı gözlemlendi.

Dağın zirvesinde bulunan Gürgen ve çam ormanları Karadeniz yaylalarına taş çıkartacak kadar güzel. Dağ laleleri, kır çiçekleri, endemik bitkiler onlarca şifalı otlar var yaylalarda. Dağın zirvesinde bulunan Salep yapımında kullanılan Orkide çiçekleri ve dağ lalelerinin kökü kesilmek üzere. Köylülerden edindiğimiz bilgiye göre, bazı kendini bilmez para düşkünü insanlar laleleri söküp götürerek satışını yapıyorlarmış. Havanın yağışlı olması ve serin olması çalışmaları zorlasa da UTKGD ekibi en küçük detayı dahi değerlendirip kayıt altına alınması için gayret ettiler.

Murat Dağı yaylasının ardından Ekip bir yere kadar, araçla, bir yere kadar traktörle daha sonra yaya olarak kuzu gölü olarak anılan Şelalelerin bulunduğu yere gidildi.  Şelale ve çağlayan ekip tarafından fotoğraflandı. El değmemiş doğa harikası yerler ziyaretçilerini bekliyor.

Editör: Ozan Yavuz