Dünyanın her yerinde yetişebilen ancak özellikle de Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da yoğun şekilde yetişen civan perçemi, tıbbın henüz bu denli gelişmediği eski dönemlerde insanlar tarafından yaraların ve yanıkların iyileştirilmesi için kullanılmıştır. Ayrıca yüksek ateş, soğuk algınlığı ve baş ağrısı rahatsızlıklarında da kullanılan bu bitki, tıbbın gelişmesiyle birlikte ilaç yapımlarında kullanılır hale gelmiştir.

Civan perçeminin insan sağlığına birçok açıdan faydası bulunur. Özellikle ciltlerde görülen bazı rahatsızlıklarda etkili bir yöntem olarak öne çıkan civan perçemi; egzama, huzursuz bağırsak sendromu (İBS), yaraların iyileşmesi gibi birçok durumda kullanılır. Tükürük ve mide asidinin artmasını sağlayan bitki bazlı kimyasallar içeren civan perçemi, böylece sindirimin de kolaylaşmasını sağlar. Ayrıca mide ve regl kramplarını da hafifleten civan perçemi, rahimdeki düz kasların gevşemesine yardımcı olur. İşte detaylar…

CİVAN PERÇEMİ FAYDALARI

Civan perçemi, yaralar ve küçük kanamaların iyileşmesine yardımcı olur ve sindirim sisteminde iltihaplanmayı önler. Anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde sakinleştirici etkisi nedeniyle kullanılan bu bitki, iştah azaltıcı bir etkiye de sahiptir. Hazımsızlık veya mide ekşimesi oluşmasını önleyen civan perçemi, diüretik görevi görür ve idrar akışını artırmak için kullanılır.

KADINLAR İÇİN BİREBİR

Civan perçemi ayrıca kadınlarda regl sonucu oluşan kramp ve ağrıların giderilmesine yardımcı olur, rahimdeki düz kasları gevşeterek rahatlama sağlar. İltihap belirtilerinin azalmasına destek sağlayan civan perçemi, vücutta oluşan enfeksiyona karşı da savunma sistemine katkı sunar ve yüksek ateşin düşürülmesinde etkilidir.

CİVAN PERÇEMİ NASIL TÜKETİLİR?

Civan perçemi, sıcak suda demlenerek çay şeklinde tüketilebilir. Civan perçemini normal bir çay gibi oranını ve miktarını kendinize göre belirleyerek demleyebilir ve aşırıya kaçmadan periyodik olarak düzenli şekilde tüketebilrsiniz. Civan perçeminin düzenli ve dengeli tüketimi, sağlık üzerinde birçok fayda gösterir.

Editör: Öyküm Yavuz