1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni tarifede, 0-4 metreküp arasındaki ilk kademe tüketim miktarı sosyal destek kapsamında sabit tutulurken, diğer kademelerde %45 oranında bir artışa gidildi.

İlk Kademeye Sosyal Destek Uygulaması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 180 günlük Hızlı Eylem Planı doğrultusunda, dar gelirli vatandaşları desteklemek amacıyla ilk kademe tüketime zam yapılmadı. Bu kademede daha önce uygulanan %25 indirim de devam edecek.

Artan Maliyetler Karşısında Zorunlu Bir Düzenleme

İZSU Genel Müdürlüğü, özellikle elektrik olmak üzere girdi maliyetlerindeki ciddi artışlar nedeniyle tarifeleri yeniden düzenlemek zorunda kaldığını açıkladı. İlk kademedeki indirim ve sabit tutulması nedeniyle, zammın kurum gelirlerine yansıma oranı %30 seviyesinde kaldı.

Meclis Başkan Vekili'nden Açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Mustafa Özuslu, yapılan düzenlemeyle ilgili şunları söyledi: "Meclisimiz, ilk olarak 0-4 metreküp arasındaki ilk kademeye %25 indirim uygulamış, bugün ise bu kademeye zam yapmama kararı almıştır. Uygulanan artış oranı, TEFE-TÜFE ortalamasının oldukça altında kalmıştır."

Kaynak: aa