Ağırlaşan ekonomik şartlar birçok vatandaşı taşınma sürecinin içerisine sürükledi. Mevcut kazançları ile bulundukları şehirlerde geçinmekte güçlük çeken vatandaşlar, daha uygun kentlerde yaşamak üzere yola çıktı. Henüz nerede yaşayacaklarına karar veremeyenler ise arama motorlarında şehir bazlı sorgulamalarda bulunmaya başladı. Bu noktada hakkında araştırmalar yapılan şehirlerden birinin de İzmir olduğu görüldü.

Ülkemizin en büyük üçüncü şehri olarak bilinen İzmir, yaşam şartlarını iyileştirmek isteyenler tarafından yakın takip altına alındı. Peki, İzmir’de yaşam ucuz mu? İzmir’in meşhur lezzetleri neler? İzmir’de ulaşım olanakları nasıl? İşte İzmir’e dair tüm merak edilenler…

İZMİR’İN NÜFUSU VE DİĞER ÖZELLİKLERİ

Ege’nin incisi olarak bilinen İzmir’in tarihi İ.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanır. O tarihlerden bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent, tarihi ve kültürel mirası ile dikkat çekmektedir. Üniversiteleri, sahilleri, meşhur lezzetleri, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha pek çok özelliği ile milyonları cezbeden şehir, ülkemizin en yaşanılabilir kentleri arasında yer almaktadır.

İzmir Valiliği’nin resmi kaynaklarından edinilen bilgilere göre kentte 2 milyon 246 bin 340’ı kadın 2 milyon 215 bin 716’sı erkek olmak üzere toplamda 4 milyon 462 bin 56 kişi yaşamaktadır. Bunlardan bir kısmı şehirde yaşıyor olmasına rağmen nüfus kayıtları Manisa, Mardin, Ağrı, Konya, Diyarbakır gibi illere kayıtlıdır. Bu veriler ile Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olarak değerlendirilen şehir, birçok yönü ile gelişmiştir.

Devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri sayesinde şehirde geniş bir öğrenci kitlesine rastlamak mümkündür. Bu kapsamda İzmir’de 4 mevsimde de festivallere ve diğer organizasyonlara şahitlik etmek mümkündür. Uçak, tren ve otomobil ile rahatlık ile erişim sağlanabilen şehirde ulaşım olanakları oldukça geniştir. Şehir içinde metro, tramvay, minibüs ve otobüs kullanarak bir uçtan bir uca konforlu bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun bu yıl açıklamış olduğu verilere göre İzmir, Türkiye’nin en pahalı şehirleri arasında yüzde 9,4’lük bir paya sahiptir. Pahalılıkta birinci sırada yer alan İstanbul’un hemen ardından gelen İzmir’de iş olanakları fazla olduğu için pek çok kişi yaşamını bu şehirde sürdürmeyi tercih etmektedir.

İZMİR’İN GEZİLECEK YERLERİ VE MEŞHUR LEZZETLERİ

Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile bilinen İzmir’de mutlaka gezilmesi gereken bazı yerler şu şekilde sıralanabilir:

- Efes Antik Kenti

- Saat Kulesi

- Kadifekule

- Tarihi Agora Açıkhava Müzesi

- Kemeraltı Çarşısı

- Kordon

- Hisar Camisi

- İnciraltı Kent Ormanı

- Havra Sokağı

Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan, ülkemizin turizm gelirlerine de büyük katkılar sağlayan İzmir’in en meşhur yiyecekleri şu şekilde sıralanabilir:

- Tulum peyniri

- İzmir lokma

- Damla sakızlı kurabiye

- Kokoreç

- İzmir köftesi

- Şambali tatlısı

- İzmir bombası

- İzmir söğüş

- Kumru

- Boyoz

Kaynak: hava aksu