İZMİR (AA) - İzmir'de Valilik tarafından merkez ilçelerde yaşayan kadınlara 312 bin sebze fidesi dağıtıldı.

"312 bin sebze fidesi taraça ve balkonlarla buluşuyor" projesi kapsamında temin edilen fideler, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle merkez ilçelerde ikamet eden kadınlara takdim edildi.

Etkinlikte konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, daha önce 1 milyon 300 bin adet fidenin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından dış ilçelere dağıtıldığını, bugün de 312 bin sebze fidesinin büyükşehir merkezindeki ilçelere dağıtılacağını belirtti.

İzmir'in önemli bir üretim merkezi olduğunu ifade eden Köşger, "İzmir'imizde son 20 yılda hayvancılık, balıkçılık, arıcılık dahil bütün bileşenlerde büyümüşüz. En az büyüme süs bitkilerinde ve onda da yüzde 30 büyümüş. Tarımda bazı alanlarda yüzde 400-500 büyümüşüz. Tarımsal ihracatımız son 20 yılda 1,5 milyar dolar seviyesinden 4 milyar dolar seviyesini aşmış durumda. Tarım bu anlamda çok ciddi bir katma değer oluşturuyor. Tarım alanında İzmir öncü şehirlerden biridir ve bunun geliştirilmesi için de böyle küçük destekleme çalışmaları yapıyoruz. Çiftçilerimize bereketli bir yıl, fide alan ailelerimize de ürettiklerini ağız tadıyla yemenin nasip olmasını diliyorum." diye konuştu.

Törende 11 ilçede ikamet eden kadınlara 312 bin domates, biber, karpuz ve patlıcan fidesi dağıtıldı.

Etkinliğe, Bornova Kaymakamı Fatih Genel ve İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen de katıldı.

Kaynak: aa