İYİ Parti Uşak İl Başkanı Ayşegül Obalı, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, AKP adayıyla aradaki farkın 33,5 olduğunu, Uşak genelinde birçok sandıklarda sonuçlara etki edecek hatalar bulup itiraz ettiklerini ve Muhammed Gür’ün seçimi kazandığını iddia etti.

Obalı; “Öncelikle saygıdeğer Uşak halkına minnettarız. Bize destek veren vermeyen herkesten Allah razı olsun, zorlu bir seçim sürecini geride bıraktık çok yol kat ettik çok yorulduk tüm teşkilat olarak çok çalıştık inşallah buna değecek” dedi.

Birleştirme Tutanaklarında Kaydırma Tespit Ettik

Kent genelinde 287 sandıkda seçim sonuçlara itiraz ettiklerini aktaran Obalı, "Avukat arkadaşlarımızın yaptığı incelemeler sonucu birçok tutanakta mühür eksikliği, tutarsızlıklar ve birleştirme tutanaklarında kaydırmalar tespit edilmiştir. Bizim elimizde olan ıslak imzalı sandık tutanaklar da durum tam tersi. Bu gibi tutarsızlıklara istinaden itirazlarımızı yaptık. Adliyedeki yeniden sayılan 3 sandıkta 5 oy fark etti. Demokratik haklarımızı sonuna kadar koruyacağız ve savunacağız." dedi.

Tüm Sandıklarda Yeniden Sayılma İstedik, Hâkim Reddetti

Sandıklardaki usulsüzlük ve birleştirme tutanaklarında yapılan kaydırmayla ilgili konuşan Parti Avukatı Yasin Yavuz; “Seçim gecesi İlk etapta sıkıntılı gördüğümüz 3 sandık adliyede tekrar sayıldı. 3 sandıkta 5 oy fark etti. Hâkim beye 3 sandıkta 5 oy fark ediyorsa hepsini yeniden sayalım talebinde bulundum. Hâkim bey hepsine itiraz gelirse reddederim dedi. Bahsettiğimiz 5 oyun kimisinde evet mührü var görmemişler kimisinde 2 oy var tek oy girmişler. Bu hataların giderilmesi lazım. Hemen hemen tüm sandıklarda bunun şaibeli durumlar söz konusudur” dedi.

Adalet Tecelli Etsin

Konuyla ilgili Muhammed Gür yaptığı açıklamada; Hiç kimsenin iradesini yeniden sayılmayla ipotek altına alma gibi bir düşüncemiz söz konusu olamaz, bu kadar çok sandıkta şaibeli durumlar söz konusu iken, Uşak’taki sandıkların yeniden sayılması gerekir. Yetkililer ve kamu Hakim’inin önünde yapılacak yeniden sayılmadan kimse kaçmamalıdır. 3 sandıkta 5 oy fark etmişken 33,5 oy farkını kabul etmemiz söz konusu değildir." dedi.

Editör: Öyküm Yavuz