Yerel seçimlere sayılı günler kala parti adayları Uşak’ın sorunlarını anlatmaya başladı. İyi Parti Belediye Başkan Adayı Muhammet Gür, Küçükler Barajına giderek burada paylaşım yaptı. Uşak’ın içme suyu sıkıntısının giderek arttığını vurgulayan Gür, Başkan olduğunda Uşak’ın içme suyu sıkıntısı yaşamaması için çalışmalar yapacağını söyledi.

Küçükler Barajı kurumaya başladı

Uşak’ın içme suyu sağladığı en büyük kaynaklardan biri olan Küçükler Barajı’nın küresel ısınma ve kuraklık sebebi ile gün geçtikçe kuruduğunu ifade ederek, “Murat Dağı eteklerinden güzel şehrimizi besleyen zengin su kaynaklarımız ve Küçükler Barajı'mız gün geçtikçe kurumaktadır... Maalesef, bu muazzam zenginlik; sözlerin tutulmaması ve projelerin hayata geçmemesi sebebiyle, şehrimizi yakın zamanda su sıkıntısına doğru götürmektedir. Bu güzel su kaynaklarının potansiyelini değerlendirmek, gerçekleşmeyen hayalleri gerçekleştirmek... Bu şehre borcumuz olsun. Yapacağız; takipçisi olacağız..."Birlikte Başaracağız!” dedi.

Murat Dağı’na dokundurmayacağız

Uşak’ın yer altı su rezervlerini besleyen Murat Dağı kaynağının korunacağının altını çizen Muhammed Gür, “Uşak’ın Göğem Göleti’nden başlamak kaydı ile Mesudiye havaalanı bölgesi, Dörtyol ve Bölmeye doğru giden şu an yer altı suyu rezervinin en yüksek olduğu bu havzanın ana kaynağı Murat Dağı’dır.  Murat dağı bizim ve Ege bölgesinin yaşam kaynağıdır. Bu kaynağa sahip çıkmamız gerekir. Bu kaynağın üzerinde maden ve farklı amaçlarla yapılacak olan çalışmalara mutlaka Uşak halkı olarak karşı olmalıyız. Küçükler Barajı’nın su haznesinin ne kadar azaldığının da farkındayız. Önümüzdeki süreçte Uşak şehrimiz su sıkıntısı çekmemesi için DSİ (Devlet Su İşleri)’nin yatırım programında olan fizibilitesi tamamlanmış maliyetleri hazırlanmış ihale aşamasına bir türlü geçemeyen Dikendere, Zep ve Gökkaya barajlarının bir an önce ihale sürecine geçilip Uşak’a içme suyu olarak kazandırılması gerekir. Bu konunun da takipçisi olacağız. Önümüzdeki süreçte Uşak su sıkıntısı ile yüz yüzdedir.  Bu sıkıntıyı giderebilme adına bu ihalelerin DSİ tarafından hayata geçirilmesinde takipçisi olacağız” dedi.