Eşme Kaymakamlığından yapılan açıklamada, ‘’İstiklal Mücadelemizin en veciz sembolü olan İstiklal Marşı’nın kabulünün 103.yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Eşme’de anlamlı bir programla kutlandı.

Programa, Eşme Kaymakamı Selin SARI, Belediye Başkanı Hacı Mustafa ÇETİN, Kurum Amirleri ve vatandaşlarımız katıldı.

Kaymakam Selin Sarı “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 103. Yılı ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü” Mesajında şu cümlelere yer verdi:

“İstiklal Marşı, vatan, millet, bayrak ve İstiklal aşkının ilmik ilmik dokunduğu eşsiz bir şaheserdir.

Milletimizin bağımsızlık ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 103. yıl dönümünü gururla kutluyoruz.

12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de milli marşımız olarak kabul edilen İstiklal Marşı, Aziz milletimizin diriliş destanı, Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi ve manevi zorluklarla mücadele eden ecdadımızın ortak duygusunun ve inancının ifadesidir.

Mehmet Akif Ersoy bu milletin vicdanıdır.İstiklal Marşı da bu milletin tarihe düştüğü nottur.Milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan Mehmet Akif ERSOY, mücadelesi, örnek şahsiyeti, samimiyeti, hakka çağıran fikirleriyle ve eserleriyle her zaman saygıyla yad edilecektir.

Bizler bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız yaşıyorsak, bunu İstiklal Mücadelemizin ölümsüz destanı İstiklal Marşımızı yazdıran ruha, canı pahasına bu toprakları vatan yapan ve koruyan atalarımıza borçluyuz.

Milli Mücadelenin en çetin döneminde, milletimizin yeniden dirilişine ve şahlanışına vesile olan bu eşsiz eser, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Anadolu semalarında yankılanmaya devam edecektir.

Mehmet Akif Ersoy’un, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” duasına yürekten iştirak ederek, 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıl dönümü vesilesiyle İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’u , Aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum ”dedi.