Altın piyasasına ve para piyasalarına yönelik yaptığı değerlendirmeler ve ortaya koyduğu isabetli tahminler ile yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar tarafından yakından takip edilen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son olarak tv100’de yer alan yazısı ile gündeme geldi.

YouTube kanalı üzerinden yayınladığı videolar ile geniş bir kitleye ulaşmayı başaran Uzman Memiş, tv100’deki köşesi ile de yakından takip edilmeye başlandı. Son yazısında borsa ile ilgili birtakım değerlendirmelerde bulunduğu gözlenen Memiş’in kazandıran ve kaybettiren uygulamalar ile ilgili sözleri gündeme bomba gibi düştü.

SEÇİM SONRASI BORSAYI DEĞERLENDİRDİ

Seçim sonrasında yerli ve yabancı yatırımlar açısından borsanın güvenli bir liman olarak görülmeye başlandığını belirten Uzman Memiş, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmış olmasının yatırımcıyı harekete geçirdiğini ifade etti. Seçin öncesinde yabancı yatırımcının payının yüzde 27 olduğunu belirten Memiş, seçim sonrasında bu oranın yüzde 31’e yükseldiğini vurguladı.

KİMLER KAZANACAK KİMLER KAYBEDECEK?

Yatırımcıların borsaya yönelik ilgilerinin bu şekilde devam etmesi durumunda rekorların tazeleneceğini belirten Uzman Memiş, şu an borsada bulunan toplam yatırımcı sayısının 6 milyon 24 bin, yıllık yatırımcı sayısındaki artışın ise 3 milyon 350 bin olduğunu ifade etti. Yoğun talebin bulunduğu ortamda yatırımcı sayısının kontrol edilmesinin çok da kolay olmadığını ifade eden Memiş, SPK’nın sanılandan daha zor bir yönetimi ele aldığını vurguladı.

Yazısında halka arzlara da dikkat çeken Memiş hem acemi hem de profesyonel yatırımcıların bulunduğunu belirtti. Halka arzların dolar bazında yüzde 29,3’lük bir getirisinin olduğunu ifade eden Memiş, borsada kimlerin kazanıp kimlerin kaybedeceğini de açıkladı.

Memiş’e göre; uzun vadeli yatırımcılar, umut parası ile hisse toplayan yatırımcılar, risk dağılımı yapan yatırımcılar bu sürecin kazananları olacak. Borsayı kısa vadeli bir yatırım alanı olarak gören, umut parasını borsaya bağlayan ve riskini farklı hisselere dağıtanlar ise sürecin kaybedenleri arasında yer alacak.