Uşak’ın Eşme ilçesinde bulunan altın madenini incelemek üzere 22 milletvekilinden oluşan TBMM araştırma komisyonu Uşak’a geldi. Komisyonun ilk durağı Eşme ilçesi İnay Köyü oldu. Komisyon üyeleri köylülerden madenle alakalı bilgiler alıp köylülerin sorularını yanıtladı.

İnay’da köy toplantısı yapan komisyon üyeleri ile köylüler arasında kısa bir tartışma çıktı.  Komisyon sözcüsü MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan’dan Altın Madeninin kapatılmasını isteyen köylüler ile komisyon arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. 

Tbmmbaskan Abdurrahmanbaskan Inay

Ulubey Doğal Üretim Çevre ve Dayanışma Derneği Başkanı  Arslan Civan, Komisyon Başkanı Abdurrahman Başkan’a “Madene yakın köylerimizde ciddi sağlık problemleri olmaya başladı. Sularımızda arsenik miktarı yüksek oranda çıkmaya başladı. Normalde 2017 yılına kadar bitmesi gereken maden 2040’a kadar izin almış. Siz de buraya geldiniz bu madeni kapatabilecek misiniz” diye sordu.

Komisyon sözcüsü Abdurrahman Başkan ise, “Bizim komisyonumuzun maden açıp kapatma gibi bir yetkisi yok. Ancak bizden saklanabilecek bir belgede yok. Biz insan odaklı bir komisyonuz. Komisyonumuzda alanında oldukça etkin milletvekilleri var. Gereken neyse yapılacak. Bizim için insan altından daha değerli. Düşünün insan olmazsa altının değeri olur mu. Biz komisyon olarak gerekli incelemeleri yapacağız gerekli raporları tutacağız. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.  

Biz komisyon olarak gerekli incelemeleri yapacağız gerekli raporları tutacağız. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi.  

Editör: Öyküm Yavuz