Uşak İl Özel İdaresi’ndeki skandal olay ilgili olarak 2022 yılında yapmış olduğumuz haber ile yaşanan suistimal olayını gündeme getirmiştik. Halen İl Özel İdaresi’nde Su ve Kanal işleri Müdürlüğü görevini yürüten Muhammed Özdemir'in, görev yaptığı 2009-2011 ve 2013-2015 yılları arasında haksız yere müdür vekili maaşı aldığı mahkeme kararlarıyla kanıtlanmış olması rağmen, aradan 7 ay geçmesine karşın yetkililerin buna göz yumması, sessiz kalması gereğinin yapılmaması, tepkilere neden oluyor. 

MHP İl Genel Meclis eski üyesi İbrahim Cevher tarafından bir dilekçe ile İl Genel Meclisi'ne soru önergesi verilmesi üzerine, ortaya çıkan suiistimalin görmezlikten gelinmesi bu kişinin gücünü nereden aldığı, arkasında kimlerin olduğu sorusunu gündeme getiriyor. MHP İl Genel Meclis eski üyesi İbrahim Cevher, 'Bu  işin takipçisi olmayı sürdürüyorum. Hukuki zeminde mücadelemi sürdürüyorum. Bunun üzerinin örtülmesini, örtbas edilmesini istemiyorum” dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ ŞÖYLE;

Uşak İl Özel İdaresi'nde Su ve Kanal Müdürü olarak görev yapan Muhammed Özdemir'in 2009-2011 ve 2013-2015 yılları arasında kanuni şartları tutmadığı halde toplam 32.000 TL. müdür vekil maaşı aldığı halde, hala bu kurumda çalışabiliyor olması tepkilere neden oluyor.

Müfettiş raporlarına göre bu paraları almaması gerektiği bildirilmişken, hangi cesaretle ve kime güvenerek, hangi vicdan ile bir fırsatını bulup bu paraları almış olması ve kamu zararı oluşturmasına rağmen, ne İl Özel İdare Genel Sekreteri, ne kaymakam, ne Vali, bugüne kadar bu kişiye dokunamamış. Bu durum oldukça üzücü ve düşündürücü.

Müftülükte Başlayan Memuriyetinden Müdürlüğe Giden Yol 

            Şu anda, Uşak İl Özel İdaresi'nde Su ve Kanal Müdürü olarak görev yapan Muhammed Özdemir'in  memuriyeti 2009 yılında başlar. Karahallı ilçe Müftülüğü'nde memur olarak çalıştığı sırada bir ara Karahallı Kaymakamlığı'nda vekaleten Yazı İşleri Müdür vekilliği görevine getiriliyor. Kanuni şartları tutmadığı halde burada müdür vekil maaşı alıyor. Yaklaşık 2 yıl boyunca. Daha sonra 2011 yılında Uşak İl Özel İdaresi'ne memur olarak ataması yapılıyor. Gelir gelmez ayağının tozuyla Kültür ve Sosyal İşler Müdür vekilliği görevine getiriliyor. Hemen İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne 16.02.2012 tarihinde bir dilekçe ile  müracaat ederek, , müdür maaşı talebinde bulunuyor. İl Özel İdaresi Hukuk Müşaviri Av.Kemal Akıncı'nın raporuna istinaden,  Genel Sekreterlik kendisinin bu talebini haksız buluyor ve şartlar uygun değil, müdür vekil maaşı alamazsın cevabını veriyor. 

Muhammed Özdemir, daha sonra İnsan Kaynakları Müdürü oluyor. Buraya geliş hikayesi sonradan ortaya çıkıyor ki, böylece maaşları tayin ve hakkedişleri onaylayan makam sıfatıyla işleri organize ediyor ,kısacası kitabına uyduruyor ve kendisi müdür vekil maaşı almaya başlıyor.

Mhp'li il Genel Meclis Üyesinin 1. Şikayeti

            Bu durum aylar sonra gün yüzüne çıkınca 03.09.2014 tarihinde o zamanki MHP İl Genel Meclis üyesi İbrahim Cevher tarafından bir dilekçe ile İl Genel Meclisi'ne soru önergesi verilmesi üzerine , 05.09.2014 tarihinde Genel Sekreter Servet Ecemiş imzalı dilekçe ile ' İl Özel İdaresi'nde şartları oluşmadığı halde tedviren bir müdür vekiline zam ve tazminat ödemesi yapılmamaktadır.' Şeklinde cevap veriliyor. 

İl Genel Meclisine 2.Önerge Veriliyor

“Obeziteye Karşı Egzersiz” Projesi Düzenlendi “Obeziteye Karşı Egzersiz” Projesi Düzenlendi

            Bunun üzerine burada bir yanlış olduğunu tesbit eden MHP İl Genel Meclis üyesi İbrahim Cevher iddiasında ısrarcı oluyor ve 02.09.2015 tarihinde yeniden İl Genel Meclisi'ne soru önergesi veriyor. Yine de sonuç çıkmıyor.

Cimer'e Yapılan Şikayet Üzerine Vali Demir, Müfettiş Görevlendiriyor

            Ancak 10.12. 2017 tarihinde söz konusu durum ile ilgili olarak CİMER'e yapılan şikayet üzerine zamanın Uşak Valisi Salim Demir tarafından şikayetin araştırılması için 2 kişi görevlendiriliyor. Milli Eğitim Teftiş Müdürü Göksel Kaya ve İl Defterdar Yardımcısı Mustafa Doğan'ın yaptığı inceleme ve rapor sonucunda Muhammed Özdemir'in, yaklaşık 26.000 TL tutarında almaması gereken paraları aldığı ve haksız kazanç sağlayarak kamu zararı oluşturduğu tesbit ediliyor. 

Vali Demir, Eşme İlçesi'ne Sürgüne Göndermek İstiyor Başarılı Olamıyor

            Bunun üzerine Vali Salim Demir, Muhammed Özdemir'i İnsan Kaynakları Müdürlüğü'nden alıyor ve Eşme ilçesi'ne sürgün gitmesi söz konusu iken bazı hatırı sayılır siyasilerin devreye girmesiyle İl Özel idaresi Yazı İşleri'ne gönderiliyor. Muhammed Özdemir ,daha sonra  Uşak İl Halk Kütüphanesi'ne ve Uşak Ticaret Müdürlüğü'ne geçici görevle gönderiliyor.

Vali Kocabıyık Da Gereğini Yapamıyor

            Tabii bu serüven burada bitmiyor.02.10.2018 tarihinde Valilik makamına verilen  bir dilekçe üzerine  27 Ekim 2018 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığının Kararnamesi ile Uşak Valisi olan Funda Kocabıyık, Uşak Mal Müdür Vekili Emel Köse'yi görevlendirerek şikayet konusunun araştırılmasını istiyor. Mal Müdür Vekili Emel Köse'nin 07.11.2018 tarihli raporuna göre , Muhammed Özdemir'in Uşak İl Özel İdaresi'nde görev yaptığı süre içerisinde elde ettiği  haksız kazancın bir benzerini ,Karahallı Kaymakamlığı bünyesinde çalıştığı süre içinde de yapıldığını ve Muhammet Özdemir'in yaklaşık 6.000 Tl.hak etmediği halde para aldığı ve kamuyu zarara uğrattığı tesbit ediliyor. 

Kaymakam Önder Çengel, Soruşturma İzni Vermiyor

            Ama zamanın Kaymakamı Önder Çengel tarafından Muhammet Özdemir hakkında soruşturma izni verilmiyor. Bunun üzerine MHP eski İl Genel Meclis üyesi İbrahim Cevher tarafından müşteki olarak Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuruluyor. Mahkeme, 11.07.2019 tarihinde almış olduğu kararda , kaymakamlığın soruşturma izni vermesi gerektiğini belirterek disiplin suçu bakımından yargılanması yönünde oy birliğiyle kesin karar veriyor ve bunu Karahallı Kaymakamlığı'na tebliğ diyor. 

Muhammet Özdemir Haksız Olarak Aldığı Paraları Ödüyor Soruşturmadan Kurtuluyor!

            2009-2011 yılları arasında Karahallı ilçesinde görev yaptığı süre içinde, 2013-2015 yılları arasında Uşak İl Özel İdaresi'nde  görev yaptığı süre içerisinde yaklaşık 32 bin lira haksız kazanç elde ettiği tesbit edilen Muhammet Özdemir bu paraları geri ödüyor. Ödüyor ödemesine de disiplin suçu yönünden de soruşturulması ve cezalandırılması gerekirken bir türlü bu yapılamıyor. Buna rağmen Muhammet Özdemir, İl Özel İdaresi'ndeki müdürlük koltuğunda oturabiliyor. Burası sözün bittiği yer olsa gerek.