İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ramazan Bayramı dolayısıyla Uşak ve 80 il valiliğine "2023 Yılı Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri" konulu genelge gönderildi.

Genelgeye göre, Ramazan Bayramı tatili ile eğitim-öğretim dönemi ara tatili dolayısıyla alınacak yoğun trafik tedbirleri 14 Nisan'da başlayacak ve 24 Nisan'a kadar sürecek.

Emniyet ve jandarmadan toplam 51 bin 300 trafik ekibinde 99 bin 245 personel görev yapacak.

Uşak-Afyonkarahisar Yolu Havadan denetimle trafik güvenliği en üst düzeyde sağlanacak.

Uşak'ta "RECEP TAYYİP ERDOĞAN" Coşkusu Uşak'ta "RECEP TAYYİP ERDOĞAN" Coşkusu

Trafik güvenliğinin en üst düzeyde sağlanabilmesi amacıyla 13 helikopter ve 138 dron ile 2 bin 626 saat trafik denetimi yapılacak. Helikopterlerle yapılan denetimler özellikle Uşak Afyonkarahisar yolu, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Sakarya, Yozgat, Adana, Ağrı, Balıkesir, Batman, Burdur, Diyarbakır, Isparta, Niğde, Osmaniye, Tekirdağ, Yalova ve Van'da yoğunlaşacak.

Ayrıca 36 polis ve jandarma başmüfettişi, 6 denetleme başkanlığı denetleme grup başkanlığı üyesi, güzergahlarda ve kazaların yoğunlaştığı kara noktalarda ekip ve personel tarafından alınan tedbirleri yerinde denetleyecek.

Merkez teşkilatı güzergah denetimleri, Emniyet Genel Müdürü, genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarından oluşan 15 ekip ile sağlanacak. 44 personelden oluşan 15 ekip, farklı güzergahlardaki trafik ekip ve personelini denetleyecek.

Şehirler arası otobüslerde yolcu olarak görevlendirilen 514 personel ise 1028 yolcu otobüsünü habersiz denetleyecek.

Emniyet kemeri kullanımının önemi vurgulanacak

Ramazan Bayramı'nda da emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla önlemler alınacak. Denetimlerde, yol kullanıcılarını bilgilendirmeye yönelik materyaller dağıtılacak, "www.trafik.gov.tr" internet adresinde de yer alan kamu spotları yerel TV kanalları ve uygun mecralarda yayımlanacak.

"Bu yolda sana çok güveniyoruz" sloganıyla hazırlanan afişler başta olmak üzere, "Bayramınız kemerli olsun" "Trafikte her yıl daha iyiye", "Kemerim hep aklımda", "Yayalar kırmızı çizgimiz", "Yol ver hayata" ve "Bi hareketine bakar hayat" yazılı afişler uygun yerlere asılacak.

Çevirme ekipleri sürücülerle yüz yüze iletişim kuracak

Denetimlerde, sürücü ve yolculara saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde bilgilendirme yapılarak, işlemler en kısa sürede tamamlanacak. Sadece ihlal yapan taşıtların değil, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda diğer araç sürücüleri de durdurularak, "yüz yüze iletişim" kurulacak.