Hem ülkemizde hem de birçok dünya ülkesinde ana akım medyaya yönelik ilginin azalması ile birlikte popülerlikleri artmaya başlayan dijital kanallar, piyasayı canlandırdı. Yeni dönemin başlıca yatırımları arasında gösterilen dijital projeler milyonlar tarafından yakından takip edilirken bu süreçte yıldızı parlayan platformlardan biri de Netflix oldu.

Hem yerli hem de yabancı projeleri ile ülkemizde de birçok kullanıcı tarafından yakından takip edilen Netflix, son dönemlerde projelerinin yanı sıra abonelik ücretleri ile de gündeme gelmeye başladı. Dolar kurunda gözlenen artışlar neticesinde abonelik ücretlerine arka arkaya zamlar yansıtan Netflix Türkiye, tepkilere sebep oldu. Artan abonelik ücretleri nedeni ile kullanıcıların tepkilerine sebep olan dijital platform, son olarak eylül ayında fiyat listesini güncelledi.

Henüz güncellenen Netflix Türkiye abonelik ücretlerine tepkiler gelmeye devam ederken kulislerden kahreden bir haber daha geldi. Edinilen bilgilere göre Hollywood oyuncularının grevinden etkilenen içerik platformu yeni bir zam için harekete geçti.

5 AYLIK GREV FİYAT ARTIŞINA SEBEP OLACAK

Popüler dijital platformu Netflix, Hollywood’da senaristler ile başlayan sonrasında ise oyuncuların da katılımları ile devam eden 5 aylık grevin ardından harekete geçti. Reklamsız yayın fiyatlarını artırmayı düşündüğü öğrenilen Netflix’in bu sayede abonelerini reklam destekli abonelik planlarına çekmeyi amaçladığı tahmin ediliyor. Edinilen bilgilere göre platform fiyat artışlarını ilk olarak ABD ve Kanada pazarlarında duyuracak.

EYLÜL AYINDA GÜNCELLENMİŞTİ

Son olarak eylül ayında abonelik ücretlerinde değişikliğe giden Netflix Türkiye, kullanıcılarının tepkilerine sebep olmuştu. Standart kalitede reklamsız abonelik paketinin fiyatını 100 TL olarak belirleyen platform, Ultra HD reklamsız paketinin ücretini ise 200 TL olarak duyurmuştu. Yapılan fiyat güncellemesinin ardından bir açıklama yayınlayan platform, şu ifadeleri kullanmıştı: “Hem içerik sayımız her gün artıyor hem de en yüksek kalitede işler üretmeye devam ediyoruz. Fiyat politikamızı da buna göre ayarlıyor ve tüm ülkelerde farklı dönemlerde fiyat artışı yapıyoruz.”