HGS geçiş ihlalini ödemek için kullanabileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. Bu yöntemlerden ilki PTT şubelerine giderek yüz yüze ödeme yapmaktır. Bir diğer ödeme yöntemi ise hesabınız olan herhangi bir bankanın mobil uygulamasını kullanmaktır. Banka mobil uygulamalarında ödemeler kısmına girerek HGS seçeneğini seçerek HGS geçiş ihlali cezanızı ödeyebilirsiniz. Son yöntem olarak igs.otoyolas.com.tr adresini ziyaret ederek HGS geçiş ihlali sorgusu yaptıktan sonra ödeme yap butonunu kullanarak ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

HGS Geçiş İhlali Nedir?

HGS geçiş ihlali, HGS noktasından geçerken HGS ya da OGS bakiyenizde ödemeniz gereken tutarın bulunmamasından dolayı ortaya çıkan ceza ödemesidir. HGS geçiş ihlali olması halinde normalde HGS tarafından araç tipinize göre belirlenen geçiş ücretinin 2 katını ödemeniz gerekir.

HGS İhlali Kaç Günde Ödenir?

HGS ihlalinde 15 günlük bir ödeme süresi bulunur. Bu 15 günlük süre aşılmazsa normal şartlarda geçiş ihlali halinde ödemeniz gereken geçiş ücretinin 2 katını değil kendisini ödersiniz. Ancak, 15 günlük süreyi geçmeniz halinde ihlal ödemeniz affa uğramaz ve 4 katını ödemek zorunda kalırsınız. Buna ek olarak 6 ay içerisinde katlanmış borcu da ödemezseniz polis tarafından trafikte durdurularak işleme tabi tutulabilir ya da icralık olabilirsiniz.

HGS Geçiş İhlali Ne Kadar?

HGS geçiş ihlali ücreti, araç tipinizin doğrultusunda belirlenir. HGS geçiş ihlali ücreti 15 gün içerisinde ödenirse araç tipi doğrultusunda belirlenen ücret ödenir. HGS geçiş ihlal ücreti 15 gün içerisinde ödenmezse geçiş ücretinin 2 katı, 45 gün içerisinde ödenmezse 4 katı, 90 gün içerisinde ödenmezse ise 6 katı ödenir.

HGS Geçiş İhlali Nasıl Sorgulanır?

HGS geçiş ihlali sorgulama için kullanabileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. Bu yöntemlerden ilki https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak adınıza kayıtlı araca dair HGS geçiş ihlali sorgulamasında bulunmaktır. Bir diğer yöntem ise igs.otoyolas.com.tr adresini ziyaret ederek HGS geçiş ihlali sorgusu yapmaktır.