Gelişen teknolojik şartlar ile birlikte herkesin elinde bir akıllı telefona rastlamak mümkün hale geldi. Günümüz teknolojisinde bir istekten ziyade ihtiyaç olarak değerlendirilen bu cihazlar, farklı platformların gelişmesine de aracılık etti. Bu kapsamda bugün bir sosyalleşme ve iletişim platformlarından ziyade ek gelir kaynağı olarak değerlendirilen sosyal medya platformları, akıllı cihazlara en çok yüklenen uygulamalar olarak öne çıkmaya başladı.

Birçok sosyal medya uygulaması hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılırken içerik üreticileri de ilgili platformlar üzerinden ciddi gelirler elde etmeye başladı. Sosyal medya uzmanları ise henüz platform üzerinden gelir elde edemeyen veyahut da elde ettiği gelirleri yeterli bulmayan kullanıcılar için birtakım tavsiyelerde bulunarak onlara yol gösterdi. Peki, Instagram’dan nasıl para kazanılır? İşte tüyolar…

ÜRÜN SATIŞI YAPABİLİRSİNİZ

Günümüzde birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelen Instagram, özellikle bir yeteneği bulunanlar için önemli bir alan olarak öne çıkıyor. Video ve fotoğraf paylaşımından ziyade kendi emekleri ile ortaya koydukları ürünler üzerinden para kazanmak isteyen birçok kişi, Instagram’ı bir pazarlama aracı olarak değerlendiriyor. El yapımı ürünler, sanat eserleri, dijital ürünler hatta yemekler dahi Instagram üzerinden satışa sunulabiliyor.

İNTAGRAM’DAN NASIL PARA KAZANILIR?

Instagram üzerinden para kazanmanın pek çok yolu bulunur. Satış ortaklıkları ve affiliate marketing, yani e- ticaret platformlarına ait olan ürünleri tanıtmak, takipçileri ilgili ürünleri satın almaya teşvik etmek, Instagram kullanıcılarına ciddi komisyonlar kazandırabilir. Eğitim ve danışmanlık hizmetleri, içerik üretimi ve reklam yayını, Instagram TV (IGTV) ve canlı yayınlar, gelir elde etmek isteyen Instagram kullanıcıları tarafından sıklık ile tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

Instagram üzerinden para kazanmanın bir diğer yolu da platformda bir mağaza oluşturmaktır. Hali hazırda bir işletmeye sahip olan birçok Instagram kullanıcısı platform üzerinden özel mağaza sayfası oluşturabilir. Bu sayede kişinin takipçileri doğrudan o mağaza üzerinden ürünleri görüntüleyip, satın alabilir.

Tüm bu yöntemler için Instagram tanıtımınızın yapılması ve takipçi sayınızın yükselmesi gerekir. Bunun için ise Instagram’ın paralı reklam verme hizmetinden yararlanarak tanınırlığınızı artırmanız mümkündür.