İnternet üzerinden ilan vermek isteyenler artık kimlik doğrulama yapmak zorunda. Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı yönetmelik değişikliği ile ilan sitelerinde kimlik gizleme ve sahte hesap kullanma dönemi sona eriyor.

İlan sistemi ile alakalı bu yeni düzenleme ile taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde haksız rekabetin ve aldatmacanın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Düzenlemenin 1 Kasım’da yürürlüğe gireceği öğrenildi. Şimdi yeni düzenlemenin detaylarına bakalım.

İLAN SİTELERİNDE KİMLİK DOĞRULAMA NASIL YAPILACAK?

İlan sitelerinde kimlik doğrulama işlemi e-Devlet veya Web Tapu üzerinden yapılacak. İlan vermek isteyen gerçek kişiler, ad, soyad, T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarası ve telefon numarasını ilan yayınlayan platforma bildirecek. Platform, bu bilgileri e-Devlet veya Web Tapu ile doğrulayacak. İlan vermek isteyen tüzel kişiler ise unvan ve telefon numarasını platforma bildirecek. Platform, bu bilgileri e-Devlet ile doğrulayacak.

Kimlik doğrulama işlemi, üyelikten veya ilanın yayımlamasından önce yapılacak. Kimlik doğrulaması yapılmayan ilanlar yayınlanmayacak.

KİMLİK DOĞRULAMA YAPMAYANLARA 100 BİN LİRA CEZA!

Yönetmelik değişikliği ile ilan sitelerinde kimliğini gizleyen, sahte hesaplar üzerinden ilan veren ve piyasa fiyatlarını artıran kişilere ağır cezalar getirildi. Bu kişilerin tespit edilmesi halinde 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak.

Ayrıca, emlak komisyoncuları ve oto galericileri gibi yetki belgesi gerektiren meslek grupları da ilan verirken yetki belgelerini platforma ibraz etmek zorunda olacaklar. Yetki belgesi olmadan ilan verenler de cezalandırılacak. Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ile ilan sitelerindeki kirliliğin giderilmesi ve adil bir rekabet ortamının oluşturulması hedefleniyor. Böylece taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde gerçekçi ve doğru fiyatların oluşması sağlanacak.

Düzenleme ile ayrıca sektörde kayıt dışılığın da önemli ölçüde azalması bekleniyor. Vergi kaybının da önüne geçilecek olan düzenleme ile sektörün canlanması ve güvenilirliğinin artması öngörülüyor.