Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 Genel Seçimleri öncesinde duyurduğu seçim vaatlerinden biri olan gençlere vergisiz telefon, bilgisayar ve tablet düzenlemesinde detaylar netleşmeye başladı. Konuya ilişkin gündemde birçok farklı iddia ortaya atılmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten de konuyla ilgili açıklamalar geldi. Konu hakkında çalışmaların yapıldığını aktaran Bakan Şimşek, öğrencilere vergisiz telefon fiyatları, modelleri ve markaları hakkında düzenlemenin detaylarının araştırılacağı mesajını verdi.

BAKAN ŞİMŞEK’TEN VERGİSİZ TELEFON AÇIKLAMASI!

Öğrencilere bir defaya mahsus vergisiz telefon düzenlemesi kapsamında çalışmalara hız verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten de konuyla ilgili değerlendirme geldi. Sabah’ta yer alan habere göre, kısa süre önce kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek’e vergi muafiyetine ilişkin bir çalışma olup olmadığının sorulmasına üzerine, öğrencilere vergisiz telefon, bilgisayar için çalışmanın olduğunu ancak detayları paylaşamayacağını aktardı.

VERGİSİZ TELEFON DÜZENLEMESİ NE ZAMAN GELECEK?

Konuya ilişkin merak edilen konuları aktaran Bakan Şimşek, TBMM’nin yeni yasama yılına başlamasıyla gündeme gelip gelmeyeceği sorusunu da yanıtladı. Yasal düzenleme gerektiren konuların elbette Meclis’e geleceğini ifade eden Bakan Şimşek, ancak ne zamanlama ne de içerik konusunda kesinleşmemiş konularda değerlendirme yapmayacaklarını ifade etti.

Çalışmanın tamamlanmadığı konularda değerlendirme yapmanı doğru olmayacağını aktaran Bakan Şimşek’in bu açıklaması sonrasında da detaylar merak edilmeye devam ediyor. Konuya ilişkin yapılan çalışmanın detayların Meclis’in açılmasının ardından yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

GENÇLERE VERGİSİZ TELEFON ŞARTLARI NELER?

Gençlere vergisiz telefon düzenlemesine ilişkin şartlar da kısa süre önce ortaya çıkmıştı. Vergi muafiyetinin sadece üniversitelerde örgün öğretim gören lisans ve ön lisans öğrencileri için geçerli olacağı iddia edilmişti. Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kampanya kapsamı dışında yer aldığı ifade edildi. Düzenleme hakkında henüz net bir açıklama ise bulunmuyor.

Kaynak: haber merkezi