Uşaklı gurbetçi sanatçı Remzi Kurultay sitemizin Yazı işleri Müdürü Ozan Yavuz’u ziyaret ederek çalışmaları hakkında sohbet etti ve albümünü hediye etti.

1974 yılından bu yana yaşadığı Belçika’da gurbetçi sanatçı Remzi Kurultay memleketi Uşak özlemi ve sevgisi ona şarkı yazdırıyor.

Uşak’ın coğrafi ve kültürel özelliklerini ön plana çıkaran sözlerini yazdığı şarkılara birde klip yapıp sosyal medyada paylaşıyor. Hem Uşak’ı tanıtımına katkı sunuyor hem de memleket özlemi çeken insanlara bir nebze olsun özlemlerini gideriyor.

- Remzi Kurultay’ı kendi ağzından tanıyalım

“Ben Remzi Kurultay sanatçı ismim Kurultay Remzi. Uşak’ın Eşme ilçesi Günyaka köyündenim.

1974 yılında Belçika’ya göç ettim. Hala oradan kalıyorum. Buradan da oradaki dostlarıma selam söylüyorum. Şu an piyasada birçok söz müzik kendime ait olan. Hepsinin klibini çektim.

Bizim kliplerimiz biraz belgesel türünde oluyor. Çektiğimiz klipler de Uşak’ımızın tarihi ve görülmeye değer yerlerini göstermeye çalışıyoruz. Ben sadece Uşak ili sınırları içersinde kliplerimi çekiyorum.

Kurultay Remzi Uşakolay

Ama ben Uşaktaki yetkililerden destek bulamıyorum maalesef. Gurbetçi olduğumuz için gurbet kokusu daha ağır basıyor ama ben Uşak, içlerini ve köyümü anlatıyorum.

Bazen sevgi, sevgili ve hüzünlü parçalarımızda var. Sarıkız Köprüsü, Çatal Köprü ve Taşyaran Vadisinde çektik."

- Tek Amacım Uşak’ın Tanıtımına Katkıda Bulunmak Para Kazanmak Değil

Müzikle uğraşmasının tek amacının Uşak’ı ve değerlerini tanıtmak olduğunu belirten Kurultay, “kliplerinin hepsinde de Uşaklılar oynuyor..

Yeni bir albüm çıkarıp yine aynı şekilde Uşak’ı tanıtmak amacıyla bu işi yapacağını da dile getiren Kurultay; “1974 yılında ailemin geçimini sağlamak için Belçika'ya gittim. Orada inşaatta ve araba fabrikasında çalıştım.

Araba fabrikası kapanınca işsiz kaldım ve düğünlerde şarkı söylemeye başladım. Ailemden uzak ve gurbette olduğum için, kliplerim beni gurbete yöneltti” dedi.

Remzi Kurultay’ın Klip Çektiği Şarkıları: Yadeller Bana, Dünya Sana, Ey Mezarcı, Bir Tomurcuk, Nice Ana, Uşak İlim, Yavrularım Kuzularım, Sana Şikayetim, Yazacağım, Kız Fato, Çarşamba Sabahı, Gülizar Kız.İlim Uşak, Tarhana gibi birçok şarkısına klip çekti.

Muhabir: Serkan Karayol