Evinin İhtiyacı
Evinin İhtiyacı

VALİ SALİM DEMİR:”81 İL İÇİNDE TÜRKİYE 9NCUSU OLAN UŞAK KÜSİ GRUBU’NUN FAALİYETLERİ İLE İLİMİZ SANAYİSİ DAHA DA GELİŞECEKTİR.”

VALİ SALİM DEMİR:”81 İL İÇİNDE TÜRKİYE 9NCUSU OLAN UŞAK KÜSİ GRUBU’NUN FAALİYETLERİ İLE İLİMİZ SANAYİSİ DAHA DA GELİŞECEKTİR.”

VALİ SALİM DEMİR:”81 İL İÇİNDE TÜRKİYE 9NCUSU OLAN UŞAK KÜSİ GRUBU’NUN FAALİYETLERİ İLE İLİMİZ SANAYİSİ DAHA DA GELİŞECEKTİR.”
İlimizin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin arttırılması; Uşak üniversitesi ve sanayinin etkin bir şekilde birlikteliğinin sağlanması; Uşak Üniversitesinde üretilen bilginin sanayiye aktarılarak, sanayi profilimizin yüksek teknolojili alanlara çevrilmesi amacıyla yapılacak çalışmaların değerlendirildiği ‘Kamu, Üniversite, Sanayi İşbirliği (KÜSİ)’ toplantısı Vali Salim Demir, başkanlığında Valilik toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya, Vali Salim Demir’in yanı sıra, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ekrem Savaş, Sanayici ve Ticaret odaları temsilcileri, akademisyenler ve ilgili kurum müdürleri katıldı.
 
Vali Salim Demir, toplantının açılışında yaptığı değerlendirmede: “Kamu, üniversite ve sanayi işbirliğini sağlamak amaçlı gerçekleştirdiğimiz bu toplantı öncesi ekibimiz birçok sanayi kuruluşumuzu ve  işletmelerimizi yerinde ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.
 
KÜSİ çalışmaları şu açılardan önemli. Bilgi en büyük güçtür. Dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, üniversitelerimiz ve sanayicilerimiz ile işbirliği ve gönül birliği yapmak itiyoruz. Buradan elde edilecek en önemli çıktı da dünya çapındaki teknolojilerin yerli ve milli üretimle ülkemize kazandırılması olacaktır. Biz birlikte çalışırsak Cenab-ı Hakkın izni ile çok daha ciddi ve hızlı bir şekilde bunu gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.
 
Bir başka boyuttan baktığımız zaman da biz bu vesileyle devlet ve üniversite olarak sanayimizi tanımak istiyoruz. Eğer bu dayanışmayı ve kaynaşmayı sağlarsak o zaman devletimizin sanayiye vermiş olduğu imkanları, kredileri, hibeleri  ve destekleri üniversite ile beraber kullandığımız zaman elde ettiğimiz çıktılarımız, katma değerimiz ve teknolojik gelişmeleri yakalama anlamındaki başarılarımız mutlaka ve mutlaka yükselecektir.
 
Eğer biz bu işi gerçekten geliştirerek, kapsamlı bir şekilde, bu işbirliğini sağlayacak olursak, o zaman bizim yürüyerek gitmiş olduğumuz sanayideki gelişmemizi, koşar adımlara dönüştürebiliriz. Bunda da başarılı olacağımıza canı gönülden inanıyorum.

Dünyanın çok değişik yerlerinde çok değişik milletten insanlarla beraber okumuş birisi olarak belirteyim ki, Türk milleti gerçekten çok pratik bir zekaya sahip. Tek eksiğimiz var, gerektiği gibi  işbirliği yapamamak. Dolayısıyla,  KÜSİ ile yapmak istediğimiz en önemli şey, kamu üniversite ve sanayi işbirliğini sağlamaktır. Bizim Uşak olarak çok başarılı olmamız gerekiyor, çünkü nüfus büyüklüğüne oranla göre çok ciddi bir sanayi kapasitesine sahibiz. 350 bin civarı nüfusu olan diğer illerde bir organize sanayi bölgesi varken , Uşak Sanayi Bölgesi'nin 1. etabı bitmiş 2. etabı bitmiş 3. Etabı genişleme alanı ilan edilmiş durumdadır. Ayrıca karma Organize Sanayi bölgemizde yeni bir genişleme alanı inşa ettik. Bunun yanında Karahallı ilçemizde Organize Sanayi bölgemiz mevcut. Banaz ilçemizde  Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili çalışmaları devam ediyor. Dolayısıyla bu büyüklükteki bir ilde bu kadar gelişmiş Sanayi Bölgesi olması tesadüf değildir. Uşak’ın Cumhuriyet öncesine dayanan  sanayi ili olarak dokuma sanayide ülkemizde ilk elektriği kullanan şehiriz.
 
Bu sanayi gelişiminin sonucu olarak şu anda Türkiye'de birçok sektörde bir numarayız. Örneğin geri dönüşümde  Türkiye birincisiyiz, hatta dünya ilk sıralardayız.  İlimizde geri dönüşümle ilgili faaliyet gösteren 90 civarında işletmemiz var.  Geçtiğimiz günlerde Zafer Kalkınma Ajansından hibe desteği hakkı kazanan tekstil geri dönüşümü ile ilgili projelerin de hayata geçmesiyle, bu sektörde bir adım daha öne geçmiş olacağız.
 
Diğer bir sektör olan dericilikte de küçükbaş hayvan derisi işlemede Türkiye birincisiyiz. Büyükbaş hayvan derisi işlenmesi alanında da çok ciddi bir atak yapacağız. Karma Organize Sanayi Bölgemizde 5 buçuk milyon Euro'luk bir destekle, büyükbaş sektöründe kullanacak makineleri ortak kullanıma sunacağız.

Bu ortak makineleri faaliyete geçirdiğimiz zaman, büyükbaş hayvan derisi işletmeciliğinde de  çok daha hızlı ilerleme sağlanacaktır. Lider olduğumuz diğer bir sektör  battaniye de Türkiye birincisiyiz.  Ülkemizi de üretilen battaniyenin yüzde 85'i Uşak'ta üretiliyor. Tekstilde de ilk olamasak da ilk on il arasındayız.
 
Tabi ki sanayinin yanında, tarımı, hayvancılığı ve turizmi de ihmal etmeyeceğiz. Bu alanlardaki çalışmalarımız da değişik platformlarda devam ediyor.
Biraz sonra işbirliği detaylarını görüşeceğimiz bu toplantının ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Salim Demir’in konuşmasının ardından, Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Abdullah Dikici tarafından kamu, üniversite ve sanayi işbirliği ile ilgili sunum yapıldı. Sunumun ardından, yapılacak işbirliği ve ilimizde atılacak adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık