Evinin İhtiyacı
Evinin İhtiyacı

Vali Salim Demir, “Uşak Üniversitesi’nin sanayi konusundaki birikimi Uşaklı sanayici için önemli bir avantajdır.”

Vali Salim Demir, “Uşak Üniversitesi’nin sanayi konusundaki birikimi Uşaklı sanayici için önemli bir avantajdır.”

Vali Salim Demir, “Uşak Üniversitesi’nin sanayi konusundaki birikimi Uşaklı sanayici için önemli bir avantajdır.”
  • 03 Şubat 2018, Cumartesi 0:00
Uşak Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Uşak Üniversitesi koordinasyonunda düzenlenen ve Vali Salim Demir’in iştirakleriyle gerçekleştirilen "Sektörlerin sorunları ve yeni ürün geliştirilmesi" başlıklı toplantıların ikinci gününde deri sektörünün sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.
 
Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi'nde bulunan senato toplantı salonunda Vali Salim Demir’in iştirakiyle gerçekleştirilen toplantıya Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Karma OSB yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı, deri üretimi gerçekleştiren sanayici ve iş adamları ile akademisyenler katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasında bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma programı çerçevesinde tekstil deri ve seramik alanlarında ihtisaslaşacak olan Uşak Üniversitesi'nin bu toplantılar vasıtasıyla işadamları ve sanayicilerin sorunlarını tespit ettiklerini, üniversitemizden beklentilerinin de netleşmeye başladığını ifade eden Rektör Ekrem Savaş konuşmasına şöyle devam etti: “Başta Sayın Valimiz Salim Demir olmak üzere Uşak Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile birlikte bu toplantıların ilkini Tekstil sektörü ile ilgili olarak dün gerçekleştirdik, fikir alışverişinde bulunduk Bugün de deri sektörü alanında ilgili kurum, kuruluş sanayici işadamları ve akademisyenlerimiz ile bir araya geldik. Üniversite Sanayi işbirliğini gerçekleştirmek ve yapacağımız projelerde sizleri de aramızda görmek toplantımızın temel amacıdır. Uşak Üniversitesi 2016 yılında 5 üniversite ile birlikte ihtisaslaşma konusunda pilot üniversite oldu. İhtisaslaşmaya seçilen üniversiteler arasında 3 tane alana sahip olan (tekstil, deri ve seramik) tek üniversite Uşak Üniversitesi’dir Bu süreçte Uşak Üniversitesi olarak deri sektöründe neler yapabiliriz? Bunu tartışmak istiyoruz. Biz sizden maddi kaynak istemiyoruz biz sizin problemlerinizi öğrenip çözüm üretmek ve sizin katma değerinizi yükseltecek istihdamınızı artıracak, dışa bağımlılığınızı azaltacak projeler geliştirmek istiyoruz Bu nedenle bugün sizden alacağımız geri bildirimleri yapacağımız projelere katmak suretiyle deri sektörünün gelişmesine katkı sunacağız.”
 
Toplantının açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Vali Salim Demir, ilki tekstil ikincisi deri sektörünü ilgilendiren bu toplantıları çok önemsediğini seramik ile bu toplantıların devam edeceğini belirttiği konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün de daha dar çerçevede ve bir sektörü kapsayacak şekilde deri sektörü ile ilgili ve dericilik ile ilgili sektör sorunları ve yeni ürünlerin geliştirilmesi kapsamında değerlendirme ve sonuç odaklı bir toplantı yapmanın çok yararlı olacağını değerlendirdik.  Bu nedenle burada hep beraberiz üniversitemiz dünkü toplantıda da ortaya çıktığı gibi bu konuda hem deneyimli hem bilgi birikimine sahip hem de istekli. Dolayısıyla ben özellikle sanayicilerimize şunu söylemek istiyorum. Böyle bir üniversiteyi her yerde bulamazsınız, onun için bu işi iyi değerlendirmemiz lazım. Hem ilimiz hem ülkemiz için yararlı sonuçlara bağlamamız lazım. Türkiye'de ilklerde olan bir dericilik sektörümüz var. Özellikle küçükbaş dericilik sektöründe ve en son büyükbaş dericilik ile ilgili de çok ciddi bir Avrupa Birliği hibe projesi var, 5 milyon Euro civarında. Dolayısıyla o da benim bugüne kadar hep özellikle önemsediğim bir konu. Bu proje ile ortak makine kullanımının önü açılmış oluyor. Farklı bir örnek vermek istiyorum, ben asil Kaymakam olarak Yozgat Çayıralan ilçesinde göreve başlamıştım. Çayıralan ilçesinin bir köyü vardı adını hiç unutmuyorum. Cibali köyü, burası Almanya’da çok işçisi olan bir köydür. Tarım İlçe Müdürlüğü de yanımdaydı. Bir hesap yaptık burada ne kadar tarım arazisi var ve ne kadar traktör var inanılmayacak bir rakam ortaya çıktı. Tarım arazisinin 100 katına yakın traktör çıktı. Yani 10 dönüm tarlayı bir traktör sürüyorsa 100 katı traktör var. Ankara'nın Sincan ilçesinde 5 tane Organize Sanayi Bölgemiz vardı. Orada da sanayicilerimizle hep iç içeydik, Organize Sanayi Bölgelerimiz sanki bir okul gibiydi, dörder tane okulumuz vardı, yüksekokullarımız vardı, mesleki teknik eğitim merkezilerimiz ve fen liselerimiz vardı.”
 
Uşak’ın deri sanayisi için önemli kentlerden birisi olduğunu fakat yıllardır giysilik deriye yönelik ara mamul üretimi nedeniyle hedeflenen düzeye çıkamadığını belirten Vali Salim Demir, “Nihai ürüne ağırlık vermek zorundayız. Şu anda ara mamul üretiyoruz, bunun artık bir sonraki aşaması, kendinize has ve markalaşan nihai ürünler elde etmektir. Devletimiz sanayicimize yönelik önemli destekler sağlamaktadır. Ürettiğimiz ve sattığımız mal ve hizmetlerin değerlerini artırmak için, nihai ürün ve markalı ürün elde etmemiz lazım. Çünkü katma değer en çok kazanç getiren bir durumdur, şu anda eğer biz ülkemizi 2023 hedeflerine 2053 ve 2071 hedeflerine taşımak istiyorsak, yani dünyada söz sahibi bir ekonomiye sahip olmak istiyorsak bu sanayi üretiminin artmasıyla olabilir ve dünya ölçeğinde ürün üretmekle olabilir. Şu anda ihracatımız 150 milyar civarında. Sözgelimi söylüyorum Hollanda'dan daha fazla ancak onların ihracatı bizden daha fazla çünkü kilogram başına değerimiz çok düşük. Afyonkarahisar’da Kalkınma Ajansı’nda gündeme gelmişti, orada ihracat fazla gözüküyor, çünkü onlar mermer satıyorlar. Onun da kilogram başına değeri çok düşük. Dolayısıyla sattığımız ve ürettiğimiz ürünlerin hem iç piyasaya hem dış piyasaya yönelik ürettiğimiz ürünlerin değerini arttırmamız gerekiyor. Bu da ancak mamulünü üreterek ve markalı ürün üreterek olabilir. Bu toplantılarımızın bir milat, bir başlangıç olmasını diliyoruz. Bilim ve sanayi buluşmasının hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum.”
 
Toplantı sonunda Uşak Üniversitesi Bilimsel Analiz ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezinde incelemelerde bulunan Vali Salim Demir, yetkililerden merkezde yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık