Evinin İhtiyacı
Evinin İhtiyacı

Vali Funda Kocabıyık Nezaket Ziyaretinde Bulunduğu İl Genel Meclisi Kasım Olağan Toplantısında Meclis Üyelerine Hitap Etti

Vali Funda Kocabıyık, Uşak'taki görevine başlaması dolayısıyla Uşak İl Genel Meclisine nezaket ziyaretinde bulunarak, meclisin gerçekleştirmekte olduğu 2018 Kasım ayı olağan toplantısı 13ncü birleşiminde meclis üyelerine hitap etti. İl Genel Meclisi toplantı salonunun yer aldığı Özmerkeze gelişinde toplantı öncesinde İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar'ı makamında ziyaret eden Vali Funda Kocabıyık, daha sonra meclis toplantı salonuna gelerek kürsüden meclis üyelerine hitap etti.

Vali Funda Kocabıyık Nezaket Ziyaretinde Bulunduğu İl Genel Meclisi Kasım Olağan Toplantısında Meclis Üyelerine Hitap Etti

Vali Funda Kocabıyık, Uşak'taki görevine başlaması dolayısıyla Uşak İl Genel Meclisine nezaket ziyaretinde bulunarak, meclisin gerçekleştirmekte olduğu 2018 Kasım ayı olağan toplantısı 13ncü birleşiminde meclis üyelerine hitap etti.  İl Genel Meclisi toplantı salonunun yer aldığı Özmerkeze gelişinde toplantı öncesinde İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar'ı makamında ziyaret eden Vali Funda Kocabıyık, daha sonra meclis toplantı salonuna gelerek kürsüden meclis üyelerine hitap etti.

 Vali Funda Kocabıyık yaptığı konuşmada: " Bugün İl genel meclisimizi ziyaret etmekten ve meclis toplantısına katılmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum. Meclis toplantınızın Aşıklar ve İlkler şehri Uşağımız için hayırlı ve güzel hizmetlere vesile olmasını temenni ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. 

Sizlerin de bildiği gibi son yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Kararnamesi ile Uşak Valiliğine atanarak, kısa bir süre önce altın şehir Uşağımızdaki görevimize, sizlerle birlikte şehrimize hizmet etmek için, büyük bir heyecanla başlamış bulunmaktayım.

 Günümüzde yerel yönetimler demokrasinin temel kurumları olarak görülmektedirler. Yerel yönetimler için halkın yönetime katılmasını sağlayan ve halka kendi kendilerini yönetme erdemi kazandıran en önemli kuruluşlardır diyebiliriz. Yönetime katılım, hizmetlerde etkinlik, demokratik uygulamalar, özgürlük gibi demokrasinin pek çok değerinin hayata geçirildiği mekânlar olarak, yerel yönetimler toplumun demokratikleşmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Anayasamızın 127. Maddesi, yerel yönetimleri İl Özel idaresi, Belediye ve köy olarak tanımlarken; aynı zamanda yerel yönetimlerin temel amacının yerelde yaşayan vatandaşlarımızın mahalli, müşterek nitelikteki ihtiyaçlarının karşılanması olduğunu belirtmiştir.

Osmanlı döneminde 1864 tarihli Vilayet Nizamnamesiyle yerel yönetim sistemimize dahil olan İl Özel İdareleri, tarihi süreç içerisinde bir takım yasal değişiklikler olmuş olsa da varlığını devam ettiren Türkiye'nin ve demokrasimizin köklü kurumlarından biridir.

Uşak halkının seçmiş olduğu temsilciler olarak özel idaremizin en önemli karar organı olan sizler, ilimizde ve özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın başta  ulaşım ve altyapı olmak üzere yaşam standartlarını ve kalitesini yükseltmek amacıyla eğitim, sağlık, tarım, çevre koruma ve imar gibi insanın doğumundan ölümüne kadar ihtiyaç duyduğu müşterek ihtiyaçlarının karşılanması konusunda geleceğe dair önemli kararlar alarak, ilimize ve köylerde yaşayan vatandaşlarımıza önemli katkılar sunuyorsunuz.

 Köylerimizin Altyapısının iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik Hükümetimizce 2005 yılında başlatılan KÖYDES  projesinde bugüne kadar ilimize yaklaşık 115 Milyon TL ödenek tahsis edilmiş olup köylerimizin yol ve ulaşım, su ve kanalizasyon, tarımsal sulama sektörlerindeki sorunları ve ihtiyaçları önemli ölçüde çözülmüştür.

 

Bu yıl da KÖYDES Projesi ödeneklerinde çok önemli bir artış yaşanarak 23,5 milyon TL İlimize tahsis edilmiştir.

2018 yılında İl Genel Meclisimizce kabul edilen 75 milyon TL'lik bütçeye ilaveten; 2017 yılı bütçe fazlası olan 7,6 milyon TL, ek ödenek olarak bütçeye dahil edilmiştir. 2019 yılı bütçe tasarımız ise 83 Milyon TL olarak hazırlanmış olup, bu ay sonuna kadar devam edecek İl Genel Meclisimizin yapacağı toplantılardaki değerlendirmeler ve görüşmeler nihayetinde son şekli verilecektir.

Bununla birlikte, merkezi idare tarafından yürütülen görev ve hizmetlere ait yatırımlardan uygun görülenler de il özel idareleri eliyle  gerçekleştirilmektedir.  Merkezi yönetim kamu yatırımları, hem daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmesi, hem de ödeneklerde verimlilik ve tasarruf sağlanması ve yerelin özellikleri ve öncelikleri gözetilmesi bakımından İl Özel İdaremiz tarafından değerlendirilmektedir. Bugüne kadar eğitim, sağlık, güvenlik, gençlik ve spor, sosyal ve idari hizmetlere ilişkin bina ve tesis inşaatları Özel İdaremiz tarafından tamamlanarak ilgili Kamu kurum ve kuruluşuna teslim edilmiştir.

İl Özel İdaremiz, İl Genel Meclisimizin almış olduğu kararlar doğrultusunda kuruluşundan bugüne kadar sizlerle birlikte vatandaşımıza dokunan, halkımızın refah seviyesini yükselten ve onların mutluluğunu gözeten çok önemli yatırımlar ve çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Aynı şuur ve idrakle, heyecan ve şevkle bundan sonra da Uşak’ta yaşayan değerli vatandaşlarımıza hep birlikte daha çok hizmetler, projeler ve yatırımlar gerçekleştireceğimize inancım tamdır. Bizler, yönetim kademelerinde görev yapan kişiler olarak, şehrimizin ve kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının ve ihtiyaçların giderilmesinde, kırsal kalkınma çalışmaları ve projelerin gerçekleştirmesinde istişare kültürümüzden yola çıkarak her konuda ortak aklı hakim kılmaya özen göstereceğiz. Uygulayacağımız kararlarda her zaman sizin görüşleriniz ve fikirleriniz bizlere ışık tutacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle konuşmamı tamamlarken görüşmeleri devam eden İl Özel İdaremizin 2019 yılı bütçe çalışmaları ve meclis toplantılarının ilimiz ve vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, İl Genel Meclisimizin 12. dönem siz değerli üyelerine meclis çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerken, geçmiş dönemlerde bu mecliste görev yapan ve ebediyete intikal eden üyelerine Yüce Allah'tan rahmet, hayatta olanlara da sağlıklı ömürler diliyorum." dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık