Evinin İhtiyacı
Evinin İhtiyacı

TÜRKİYE’DE YILDA 100 BİN KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR

TÜRKİYE’DE YILDA 100 BİN KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR

TÜRKİYE’DE  YILDA 100 BİN KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR
Uşak İl Sağlık Müdürlüğü 09 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada;”Dünyada her 8 saniyede 1 kişi, her gün 11 bin kişi, yılda  4 milyon kişi ölmektedir. Ülkemizde de yılda 100 bin kişi sigara yüzünden ölmektedir. Önlem alınmaz ise 2030 yılında 250 bin insanımızın öleceği öngörülmektedir. Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları vb. gibi tüm ölümlerin 5 katı daha fazladır”dedi.

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü ‘nün konu ile ilgili açıklaması şöyle; “Dünya Sağlık örgütüne (WHO) üye  ülkelerde ve ülkemizde 1987 yılından bu yana her
yıl ‘9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü” olarak kutlanmaktadır.Tütün kullanımı, çok yaygın bir bağımlılık çeşidi olmasının yanında tütün ve dumanında bulunan maddelerin insan sağlığı üzerine yaptığı olumsuz etkileri nedeniyle dünyanın ve ülkemizin en önemli ve önlenebilen halk sağlığı sorunlarından biridir.Sigarada 4000'den fazla toksik madde bulunmaktadır. Karbon monoksit, nikotin ,aseton, arsenik , naftalin , amonyak , metanol , kadmiyum ve DDT  bilinen  maddelerden birkaçıdır.

Dünya Sağlık Örgütü sigara içmeyi bir bağımlılık olarak sınıflandırmıştır. Sigaranın filtreli, light vb. isimlerde tüketime sunulmaları zararlı etkilerini gidermez. Bunlar sadece satış stratejisidir. Sigara bu zararlı etkisini sadece içen kişide değil, sigara dumanına maruz kalan ve pasif içici olarak tanımlanan kişiler üzerinde de gösterir.Sigaranın zararları konusunda çok çarpıcı istatistiksel rakamlar verilmektedir.Sigara tüm kanser türlerinin %30'unun ve akciğer ve gırtlak kanserlerinin ise %80-95'inin sebebidir. 100 bin kişili nüfusta hiç sigara içmeyenlerin kansere yakalanma oranı % 3-4 iken, günde 1 paket sigara içenlerde % 143, günde 2 paket ya da daha fazla içenlerde % 217 olduğu bildirilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünyada en çok rastlanan ve en çok ölüme neden olan akciğer kanseridir. Son 40 yılda akciğer kanseri %
250 oranında artış göstermiştir.Sigara diğer organ kanserlerinde de önemli bir etkendir. Üst solunum yolu (Larinks, farenks) organ kanserlerinin % 80-90 'ından sigara sorumludur.Sigara,mide ve karaciğer kanserlerinin yanında erkekte prostat, kadında meme ve rahim kanseri oluşumunda da sorumlu tutulmaktadır. Kısacası kanserden ölümlerin üçte birinin sebebi; sigaradır.Sigara; kronik tıkayıcı akciğer hastalığı (KOAH), kronik bronşit, amfizem gibi hastalıkların %80'inden sorumludur.İnsan ve toplum sağlığının en önemli düşmanı sigaradır. Sigaranın neden olduğu hastalıklar nedeni ile;--Dünyada her 8 saniyede 1 kişi, her gün 11 bin kişi, yılda  4 milyon kişi ölmektedir.  

- Ülkemizde de yılda 100 bin kişi sigara yüzünden ölmektedir. Önlem alınmaz ise 2030 yılında 250 bin insanımızın öleceği öngörülmektedir.
Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları vb. gibi tüm ölümlerin 5 katı daha fazladır.

-Ülkemizde yaklaşık 24 milyon kişi sigara içmektedir. Sigara satın almak için harcanan para yıllık 15 milyar dolardır. Sigaranın neden olduğu hastalıkların tedavisi ve vergi kayıpları da eklenince sigaranın ülkemize toplam yıllık maliyeti 50 milyar dolardır.

-Bebek ölümlerinin artışına ,yangınlara ve  çevre kirliliğine neden olmaktadır.

-Sigara İşgücü kaybına neden olmaktadır.

-Dünyada sigara kağıdında kullanılmak üzere her yıl 4 milyon ağaç kesilmektedir.

Gelişmiş ülkelerde tüketim azalırken az gelişmiş ve yoksul ülkelerde aksine artmaktadır.

Sigara bağımlılarına en iyi tedavi ve desteğin verildiği merkezler, sigarayı bırakma poliklinikleridir.

İlimiz de  İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi  ve Uşak Üniversitesi  Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde  “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri” oluşturulmuştur. 2017 yılında 827 vatandaşımız bu polikliniklerden hizmet almıştır. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız 171 sigara bırakma hattına müracaat edebilirler. Ayrıca 2017 yılında ilimiz genelinde Tütün ve tütün ürünlerinin zararlarını önlemek maksadıyla toplam 11421 denetim yapılmış bu denetimler sonucunda sigara ihlali yapan toplam 133 işletmeye  Valilik Makamı tarafından toplam 400.500 Türk Lirası idari para cezası ve 5 işletmeye de geçici süreli idari kapatma cezası uygulanmıştır.

Sağlıklı Nesiller ve Sağlıklı Toplum için hep birlikte tütün ve tütün ürünleriyle mücadele edelim.     ​
 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık