Evinin İhtiyacı
Evinin İhtiyacı

SABAH GAZETESİ UŞAK BULUŞMASI PROGRAMI VALİ SALİM DEMİR, PROTOKOL ÜYELERİ VE GAZETECİLERİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.

SABAH GAZETESİ UŞAK BULUŞMASI PROGRAMI VALİ SALİM DEMİR, PROTOKOL ÜYELERİ VE GAZETECİLERİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.

SABAH GAZETESİ UŞAK BULUŞMASI PROGRAMI VALİ SALİM DEMİR, PROTOKOL ÜYELERİ VE GAZETECİLERİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.
Sabah Gazetesi Uşak Buluşması programı Vali Salim Demir, protokol üyeleri ve gazetecilerin katılımıyla gerçekleşti.

Programın açılışında Takvim gazetesi yazarı Ekrem Kızıltaş, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Güneş ile Vali Salim Demir, birer konuşma yaptı.

Vali Salim Demir, yaptığı konuşmada: “Aşıklar diyarı Uşak, hem tarih öncesi dönemlerde hem yakın tarihimizde hem de günümüzde ilkler şehri olmaya devam ettiği gibi, Ege'nin incisi ve yükselen yıldızı olarak her geçen dönem daha da gelişmektedir.

Uşak’ın yakın tarihine baktığımızda anonim şirket anlamında ilk şeker fabrikasının kurulduğu, sanayide ilk elektriğin üretildiği ve kullanıldığı; dokumacılığın merkezi, termal su kaynaklı sağlık turizminin merkezi olan bir il olduğunu görmekteyiz.

Uşak olarak, beş ayrı bölgede Termal Sağlık Merkezi olabilecek su kaynaklarımız mevcut.  Bunların en önde geleni sağlık turizminde önemli bir potansiyele sahip Banaz Hamamboğazı Termal merkezimizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 2006 yılında termal turizm alanı ilan edilmiş olmasına karşın  bölgede şu anda sadece Banaz Belediyesi'ne ait tamamlanmak üzere olan bir tesis yer almaktadır.

Hamamboğazı’nda 2.200.000 metrekare alanda otel ve kür merkezi yeri olarak tahsisi edilmiş olan parsellerimiz hazır bekliyor. Bu konuda yatırımcılarımızın dikkatini bölgeye çekmek için 2018 yılı içinde  çalıştay düzenleyerek Hamamboğazı  termal turizm alanını hem ulusal hem uluslararası düzeyde tanıtmayı  hedefledik.” dedi.

Uşak’ın tarihi değerleri ile de önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Vali Salim Demir konuşmasını:” İlimizin bir diğer değeri  antik kentlerimizdir. Bunlardan da en diri olduğuna inandığımız ve antik başkent olan Blaundus Antik Kentidir. Yine bu yıl içinde bu antik kentimizi de  uluslar ve uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlıyoruz. Şu anda Uşak Üniversitemiz ile beraber bu kazı çalışmalarını başlattık.

Blaundus antik kentimiz aynı zamanda  bizim en kıymetli doğal güzelliğimiz olan ve dünyanın 2. en uzun kanyonu olan Büyük Uşak Kanyonunun hinterlandı içinde yer almaktadır. Blaundus antik kentimizin üç tarafı kanyon vadisi ve sularla çevrili, doğal savunması olan, yarımada şeklindedir.
Antik dönemde  bölgenin başkenti konumunda olduğu için tiyatrosundan, hipodromuna, ibadet mekanlarına kadar her türlü yapıyı bünyesinde barındırmaktadır.  Bölgedeki kazılarımız bittiği zaman antik kentimiz çok diri bir şekilde ortaya çıkacak ve ilimizin tarihi turizm potansiyeline önemli bir katkı sağlamış olacaktır.” dedi.

Uşak’ın idari yapısı hakkında da bilgiler veren Vali Salim Demir: ”Uşak, Merkez ilçeyle beraber 6 ilçesi, 12 Belediyesi ve 256 köyü ile 365.000 nüfuslu bir şehirdir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu gibi bizimde Uşak olarak farklı bir gönül coğrafyamız var.  Komşu illerimizden,  Manisa'nın Kula ve Selendi; Kütahya'nın Gediz ve Simav; Afyonkarahisar'ın Hocalar ve Altıntaş; Denizli'nin Çivril ilçeleri ile köy ve kasabaları tamamen Uşak'la beraber hareket etmekte olan, çevre hinterlandımızı oluşturmaktadır Dolayısıyla buranın insanları sabah buraya gelip akşam evlerine dönmekteler. Veyahut hem burada hem kendi memleketlerinde evleri var veya bir kısmı tamamen buraya taşınmış durumda. Bunun etkisini eğitim, sağlık ve ekonomide görüyoruz.

Uşak'ta 3 tane Organize Sanayi bölgemiz mevcut. İşlemlerini tamamlayarak Bakanlık onayına sunduğumuz  Banaz Organize Sanayi Bölgesi onaylandığında 4 organize sanayi bölgemiz olacaktır. 365 bin nüfuslu bir ilde 4 tane Organize Sanayi Bölgesi olması ilimizin ne kadar girişimci bir il olmasının yanında yatırım için cazip bir merkez olduğunun göstergesidir.  İşte bu organize sanayi bölgelerimizdeki fabrikalarda çalışıp akşam servislerle evlerine giden yukarıda saydığımız çevre illerimize bağlı ilçelerden insanlarımız var.” dedi.

İlin sosyal yapısını etkileyen en önemli unsurlardan birinin gelişmiş sanayisini olduğunu belirten Vali Salim Demir, konuşmasını: “Her geçen gün büyüyen ve gelişen sanayimiz neticesinde geri dönüşümde hem Türkiye birincisiyiz, hem de dünyada ciddi anlamda adından söz ettirir durumdayız. Ülkemizdeki battaniye üretiminin yüzde 90’lar civarındaki kısmını Uşak karşılamaktadır. Aynı şekilde seramik üretiminin yüzde 15-20'lik kısmı da Uşak’ta gerçekleştiriyor. Yine Karma Organize Sanayi bölgemizde faaliyet gösteren firmaların çalışmaları neticesinde küçükbaş deri işlemede Türkiye birincisi, büyükbaş deri işlemede ise ilk ondayız.

Şu anda Karma Organize Sanayi bölgemizde hayata geçirilecek proje ile yeni bir ortak makine kullanımı sayesinde büyükbaş dericilikte de çok ciddi bir ivme yakalayarak yine ilkler arasına gireceğiz.

Küçükbaş derisi sadece giysilik kullanıyor ama büyükbaş derisi ayakkabı, kemer çanta gibi daha geniş bir kullanım alanına sahip. Dolayısıyla bu ortak makine kullanımı ile büyükbaş dericilikte de önemli merhaleler kat ederek  ön plana çıkmamız gerekir.

Sanayimiz geliştikçe ihracat potansiyelimiz ve istihdam imkanımız artmaktadır. Bunun sonucunda ilimizde işsizlik oranı yüzde 4-5 seviyesindedir. Ancak bununla yetinmiyoruz,  şu anda 600 hektarlık bir yüzölçümüne sahip  olan Uşak Organize Sanayi Bölgesi, kazandırdığımız 3. Genişleme alanı ile 615 hektarlık alanın da ilave olmasıyla kapasitesini iki katına çıkarmış olacaktır. Aynı şekilde Karma Organize Sanayi Bölgemizdeki ilave 200 hektarlık bir genişleme alanı verildi. Karahallı Organize Sanayi bölgemiz faaliyetlerine devam etmektedir. Banaz Organize Sanayi bölgemizde kuruluş çalışmalarına devam ediliyor.

Sanayi altyapı çalışmalarının yanı sıra artık Arge ve marka çalışmaları yaparak markalar üretmemiz gerekiyor . Böylelikle  katma değeri yüksek ürünleri ilimizde üretip daha çok kazanır hale getirmeliyiz. Sanayi ile ilgili diğer konumuz Bilim-Sanayi buluşmasıdır. KÜSİ adı verilen ‘kamu, üniversite ve sanayi işbirliği’ projesi ile ilgili bakanlığımızın da çok ciddi çalışmaları var. KÜSİ çalışmalarında da ilimiz ilk sıralarda yer almaktadır.  Bu kapsamda Uşak Üniversitesi,  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleri ile 3 konuda yetkilendirildi. Bu konularda laboratuvarlar ve marka üretimi ile ilgili oluşturulacak birimlerle bilimle sanayinin buluşmasını sağlayıp, gelişmeyi ve kalkınmayı hızlandırmak istiyoruz. 
Bu vesileyle bu programın hazırlanmasında emeği geçen tüm emek sahiplerine teşekkür ediyor, programın İlimize ve ülkemize hayırlı neticeler getirmesini diliyorum” dedi.

Konuşmasının ardından Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat, Vali Salim Demir’e plaket takdim etti.

Uşak ile ilgili tanıtım videolarının da sunulduğu program, Takvim gazetesi yazarı Ekrem Kızıltaş’ın moderatörlüğünde, panelistler, UTSO Meclis Başkanı İsmail Karaman, Uşak Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Murat Öntuğ,  Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ekrem Savaş ve Nurullah Cahan’ın katılımıyla düzenlenen “Uşak’ın uluslararası rekabetteki konumu açısından dünü ve bugünü; ulusal ve yerel düzeyde önümüzdeki dönem kalkınma hedefleri” konulu panel ile sona erdi.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık