Evinin İhtiyacı
Evinin İhtiyacı

AĞAOĞLU TEKSTİL,ÖZERDEM TEKSTİL,CEVAHİR DERİ VE ÇOBAN TEKSTİL İHRACAT YILDIZI OLDU

AĞAOĞLU TEKSTİL,ÖZERDEM TEKSTİL,CEVAHİR DERİ VE ÇOBAN TEKSTİL İHRACAT YILDIZI OLDU

2019 ve 2020 yıllarına ait DENİB üzerinden gerçekleştirilen imalatçı bazında ihracat kayıtları esas alınarak hazırlanan listeye göre Uşak ilinden 2019 yılında ilk üç firma; Ağaoğlu Tekstil A.Ş.- Özerdem Mensucat A.Ş. - Uşak Cevahir Deri Tekstil Ltd. Şti. olurken, 2020 yılında da yine ilk iki sırayı  Ağaoğlu Tekstil A.Ş. ve Özerdem Mensucat A.Ş. aldı. Çoban Tekstil A.Ş. 3. sırada yer aldı. Böylece Uşak’tan bu başarıyı yakalayan firmalara ,Uşak ve Türkiye ekonomisi için bulundukları katkıdan dolayı kutlamak gerek. Umarız içinde bulunduğumuz yıl içinde de bu başarılarını sürdürürler. DENİB -Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “2020’de yaşanan tüm olumsuzluklar karşısında dahi Denizli olarak ihracatımızı yukarılara taşımasını bildik. Bu

başarı Denizlili ve Uşaklı ihracatçılarımızın başarısı. Artık yeni hedeflerle dolu bir senenin içerisindeyiz. 2020 yılında başladığımız UR-GE faaliyetlerinin etki alanını genişletmek ve yurt dışı pazarlarımızı büyütmek, 2021 yılı için temel hedeflerimizden olacak. Bizler birlik oldukça koşullar ne olursa olsun hedeflerimize ulaşmasını da biliyoruz. 2021’in yeni rekorlar kıracağımız, ülkemizin dış ticaret hanesine yeni başarılar ekleyeceğimiz” dedi.

“2021 YILI İYİ BAŞLADI, İHRACATIMIZ YÜZDE 7.43 ARTTI”

Diğer taraftan DENİB tarafından yapılan açıklamada, 01 Ocak 2021 - 31 Ocak 2021 tarihleri arasında Birlik. Tarafından  kayda alınan ihracat rakamının  yüzde 7,43 oranında artış gösterdiğini ve 220.565.774 USD ulaştığı öğrenildi. 2020 yılı ocak ayında gerçekleşen ihracat rakamı ise 205.303.425 USD olmuştu.

“İHRACATÇININ BEKLEDİĞİ STA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ”

DENİB -Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Denizli’nin en büyük dış pazarı konumunda olan Birleşik Krallık ve Türkiye arasında, yeni yıldan iki gün önce 29 Aralık 2020 tarihinde serbest ticaret anlaşması (STA) imzalandı. Söz konusu anlaşma 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girdi. İmzaların atılmasıyla, Türkiye’nin 2,4 milyarlık dış ticaret kaybının önüne geçildi. Şu an için sadece tarım ve sanayi sektörlerini kapsayan STA’nın önümüzdeki süreçte diğer sektörleri de kapsayıcı düzenlemelerle geliştirilmesi öngörülüyor.

İHRACATÇILAR VERGİ YÜKÜNDEN KURTULDU

31 Aralık’ta sona eren geçiş süresi boyunca anlaşmaya varılamasaydı, Türkiye-BK arasındaki ekonomik ilişkiler, Dünya Ticaret Örgütü’nün belirlediği kurallara göre yürütülecekti. Bu da sanayi ve gıda ürünlerinin serbest dolaşımının 1 Ocak 2021 tarihinde rafa İhracatçının beklediği STA yürürlüğe girdi Türkiye’nin, Birleşik Krallık ile Brexit sonrası ticari ilişkilerini düzenleyecek olan serbest ticaret anlaşması yürürlüğe girdi. Türkiye’nin en büyük ikinci, Denizli’nin ise ana ihracat pazarı konumunda olan Birleşik Krallık ile imzalanan anlaşma iş dünyasını da memnun etti. Birleşik Krallık’ın Türkiye’ye otomotiv sektöründe yüzde 10, hazır giyimde yüzde 12 oranında vergi uygulaması anlamına gelecekti. Beyaz eşyada ise sıfır vergi oranı geçerli olacaktı.

“İHRACAT YAPILAN ÜLKE SAYIMIZ ARTTI”

Birliğimizin 2021 yılı ocak ayındaki toplam ihracatının, 63.448.988 USD ile yaklaşık, (,77’sini oluşturan Bornoz-Sabahlık, Havlu-Mutfak Bezleri ve Çarşaf-Nevresim ihracat kayıt rakamlarının karşılaştırmaları ise şu şekildedir: Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapılan ihracat 2021 yılı ocak ayında %5,36 artışla 110.756.736 USD olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın ocak ayında ise, AB ülkelerine yapılan ihracat 105.119.451 USD’dir.İçinde İngiltere’nin de yer aldığı Diğer Avrupa Ülkeleri ne yapılan ihracat ise %9,30 artışla 37.439.051 USD olmuş ve toplam ihracatımızdan ,97 pay almıştır. Böylelikle 2021 yılı ocak ayında Avrupa’ya gerçekleştirilen ihracatın, toplam ihracatımız içindeki payı g,19 olarak kaydedilmiştir.”

 

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


mehmet balaban mehmet balaban 01.04.2021

ege bölgesinin en küçük ili olan uşakta ihracata yönelik faliyet gösteren tüm sanayici ve iş adamlarımızı kutluyorum ihracat rakamlarının dahada artması için il genelindeki tüm firmalarımıza da ihracata dönük çalışmalar yapmaları için gerekli destektelerin sağlanmasını tüm yetkililer ve ilgililerden önemle istirham ediyorum

mehmet balaban mehmet balaban 01.04.2021

ege bölgemizi,n en küçük ili olan uşakta ihracata yönelik olarak faaliyet gösteren tüm sanayici ve iş adamlarımızı candan kutluyorum ve kolaylıklar diliyorum ilimizdeki tüm işletmelerimizinde ihracata yönelik çalışmaları için gerekli maddi desteğin sağlanması için ilimizi yöneten ve idare edenlerden önemle istirham ediyorum ihracatta iç egenin yıldızı olmamız için ne gerekiyorsa yapalım ve sıralamada daima yukarılara çıkmayı kendimize hedef olarak belirliyelim diyorum her şey uşak için tüm iş adamlarımızasanayicilerimize allah kolaylıklar versin diyorum

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık