Rektör Savaş, kursiyerleri tebrik ederek, gençlerin iş dünyasında başarılı birer birey olmaları için üniversite olarak ellerinden gelen desteği sağlamaya devam edeceklerini söyledi. Ayrıca, gençlerin projeye katılımından duyduğu memnuniyeti dile getiren Savaş, yüzde yüz istihdam garantili bu projenin Uşak’ta ve bölgede tek olduğunu ifade etti.

Rektör Usak Olay-1

Rektör Savaş: ‘Projemiz gençlerin geleceğine yönelik yaptığımız önemli çalışmalardan biridir.’

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, kursiyerlerle bir süre sohbet ederek gençlerin geleceğine yatırım yapmanın önemini vurguladı. Projenin gençlerin kariyerlerine yönelik önemli bir adım olduğunu belirten Savaş, "Bu projenin amacı, gençlerimizi işgücü piyasasına hazırlayarak onların istihdam edilebilirliklerini artırmak ve böylelikle hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de gençlerimizin kendilerini geliştirerek daha iyi bir gelecek kurmalarına destek olmaktır." dedi.

İlk grup kursiyerlerin ‘Open End İplik Makine Operatörü, Bilgisayar Destekli Armürlü Kumaş Tasarımcısı, Grafik Tasarımcısı, Bilgisayar Destekli Reklam ve Tasarım Uzmanı ve E-Ticaret Uzmanı’ alanlarında eğitim aldıklarını belirten Prof. Dr. Savaş, ‘‘Bugün kendileriyle bir araya geldik. Kursiyerlerimiz eğitimlerini başarıyla tamamladılar. Kendilerini tebrik ediyorum. Eğitimci akademisyenlerimize ve destek olan firmalarımıza teşekkür ediyorum.’’dedi.

İkinci 50 kişilik gencin “Kursiyer” başvurularının da tamamlandığını aktaran Prof. Dr. Savaş, ikinci grup kursiyerlerin ‘Konfeksiyon Elemanı (Tekstil ve Deri), Deri Kesimci, Dokuma Makinesi Operatörü, Deri Konfeksiyoncu ve Öp İplik Operatörü’ dallarında 44 günlük eğitim alacaklarını belirtti.

NEET Projesi kapsamında eğitim alan gençler ise aldıkları eğitimlerin kendilerine büyük fırsatlar sunduğunu ve geleceklerini şekillendirmede önemli bir rol oynadığını ifade ettiler. Proje sayesinde iş dünyasının ihtiyaçlarına uygun becerilere sahip olduklarını dile getiren kursiyerler ücretsiz verilen eğitimlerde günlük 10 Avro da harçlık aldıklarını anlatarak Uşak Üniversitesine böylesi bir imkanı sağladıkları için teşekkür ettiler.

İftar etkinliğinde Rektör Prof. Dr. Savaş’a Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Taş, Prof. Dr. Lütfi Özav ile Prof. Dr. Osman Birgin, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Çavaş, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Fulya Akyıldız, Uşak Üniversitesi Teknoloji ve Transfer Ofisi (UTTO) Koordinatörü Doç. Dr. Atike İnce Yardımcı, UTTO öğretim elemanları ve projede yer alan eğitmenler de eşlik etti.