Gelir vergisi ödemeleriniz, çeşitli bankaların banka kartları veya online bankacılık hizmetleri aracılığıyla İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ'nin web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Gelir vergisini ödemek için İnteraktif Vergi Dairesi'nin web sitesine (ivd.gib.gov.tr) veya mobil uygulamasına (GİB Mobil) giriş yapmanız gerekir.

İlk olarak Hazır Beyan seçeneğine tıklayarak Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi doldurma bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından kullanıcı kodu, e-Devlet yöntemi ve yabancı kimlik numarası gibi giriş bilgileri ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Beyanname Doldur seçeneği ile ilgili dönemi belirleyip, kişisel bilgilerinizi kontrol ettikten sonra vergiye ilişkin otomatik bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Gider türleri, istisna tutarları ve indirim gibi bilgileri girdikten sonra beyannamenizi onaylayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Beyannamenizi onayladıktan sonra ödeme adımları için Hazır Beyan Sistemi'nde yer alan Banka-Kredi Kartı ile Ödeme bölümüne yönlendirirsiniz.

Gelir Vergisi Ne Kadar?

Gelir vergisi, gelirin belirli bir yüzdesi olarak belirlenir. Bu yüzdeler, gelirin ne kadar olduğuna göre değişir. Gelire göre ödenecek olan vergi yüzdeleri şu şekildedir:

·        70.000 TL'ye kadar: %15

·        70.000 TL-150.000 TL: %20

·        150.000 TL-370.000 TL: %27

·        370.000 TL-1.900.000 TL: %35

·        1.900.000 TL üzeri: %40

Kira Gelir Vergisi Nedir?

Kira gelir vergisi, taşınmaz mülkünü kiraya veren mülk sahibinin ödemesi gereken vergidir. Bu vergi, ev için yıllık kira geliri 6.500 TL üzerinde işyeri gibi mülkler için ise 70.000 TL üzerinde olan mülk sahiplerinden alınır. Kira gelir vergisi, kira bankacılık uygulamaları üzerinden mülk sahibine gönderiliyorsa banka tarafından otomatik olarak kesilir. Ancak, bunun için kiracının kirayı gönderirken para transferleri kısmında kira ödemesi seçeneğini seçmesi gerekir.

Gelir Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Gelir vergisinin ödenmemesi durumunda belirli cezalar ödemeniz gerekir. Bu ceza ödemeleri, ödenmemiş olan gelir vergilerine ek faiz olarak uygulanır. Gelir vergisi ceza ödemesi yıllık olarak toplam verginin %30’u olarak belirlenmiştir.