Ancak, Fed faiz indirimine açık olduklarını ancak hemen bir indirimin olmayacağı mesajını verdi. Fed Başkanı Jerome Powell, Mart ayına kadar faiz indirimi konusunda yeterli güvene sahip olmanın olası olmadığını belirtti.

Fed, faiz artırımlarının sona erdiği ancak faiz indirimine hazır olmadıkları sinyalini vererek para politikası metninden "enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz artırımı olabileceği" ifadesini çıkardı. Ancak, enflasyonun hala yüzde 2'lik hedefin üzerinde seyrettiği ve henüz faiz indirimi planı olmadığı vurgulandı.

Fed'in değerlendirmesine göre, ekonomik aktivite sağlam bir hızla genişliyor, istihdam kazanımları güçlü ancak enflasyon hala yüksek seyrediyor. Ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve enflasyon risklerine karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

Mart 2022'den bu yana toplam 11 faiz artırımı gerçekleştiren Fed, faiz oranını toplamda 525 baz puan artırmıştı. Powell, faiz kararı sonrasında yaptığı basın toplantısında, politika faizinin muhtemelen zirvede olduğunu belirterek, ekonominin beklenen şekilde seyretmesi durumunda bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağını ifade etti. Ancak, Mart ayında faiz indirimi beklemediklerini ve bu konuda yeterli güvene sahip olamayacaklarını belirtti.

Powell'ın konuşmasında vurgulanan noktalardan biri de enflasyonun yavaşladığı ancak hala yüksek olduğu oldu. Powell, para politikasının enflasyon üzerindeki etkisini gördüklerini ifade ederek, faiz artırımlarına dair öngörülerinin olmadığını belirtti.

Fed, faiz indirimi konusunda risk yönetimi yapacaklarını ve en büyük riskin enflasyonun yüzde 2'nin üzerinde dengelenmesi olduğunu belirtti. Powell, yumuşak iniş elde ettiklerini söyleyemeyebileceklerini ancak gelişmelerin cesaret verici olduğunu ifade etti.