Pandemi döneminde dünya çapında alınan tedbirler sebebi ile üretim faaliyetleri durma noktasına gelmiş ve dolayısı ile de enflasyon küresel çapta büyük bir soruna dönüşmüştü. Salgın kontrol altına alınmış olmasına rağmen ekonomik yönden toparlanma sanıldığı kadar hızlı gerçekleşmedi. Bu süreçte merkez bankaları farlı stratejiler ile enflasyonu kontrol altında tutmaya çalışırlarken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası çoğunluk ile faiz indirimi yolunu tercih etti.

Aylarca faizleri düşüren bazı aylarda ise sabit tutma kararı alan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, pek çok ekonomist tarafından sert sözler ile eleştirildi. Faiz indiriminin yüksek enflasyonu daha da sıkıntıya sürükleyeceğini savunan uzmanlar, sonunda Merkez Bankası’nı harekete geçirdi. Birkaç aydır faiz artırımı stratejisi doğrultusunda hareket eden Merkez Bankası yetkilileri, son olarak ekim ayı kararları ile gündeme geldi. Dün gerçekleştirilen toplantının ardından politika faizi 500 baz puanlık artış ile yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltildi.

Politika faizi tarafında yaşanan gelişmelerin ardından birtakım değerlendirmelerde bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, enflasyon tahminini açıkladı. Tahmini doğrultusunda memur ve emekli maaşı zammını da hesaplayan Kurtuluş, açıklamaları ile dikkat çekti.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ ARTIRIMI KARARINI YORUMLADI

Değerlendirmeleri ile sık sık gündemde yer alan isimlerden olan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, son olarak Merkez Bankası’nın ekim ayı faiz kararı ile ilgili konuştu. Faiz artışlarının enflasyonu tetiklemediğini aksine enflasyon ile mücadele kapsamında kullanılan bir araç olduğunu belirten Kurtuluş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Faiz artışları enflasyon artışına sebep olmaz, enflasyon ile mücadelede kullanılan enstrümandır. Ekonomi yönetimi de son dönemlerde faiz artışını sıklık ile kullanıyor. Biz sene sonu tahminimizi yüzde 70 seviyesinde tutuyoruz.”

“6- 7 PUANLIK REFAH PAYI”

Yüzde 70’lik sene sonu enflasyon tahmini çerçevesinde 6 aylık enflasyonun yüzde 42- 43 bandında gerçekleşeceğini öngören Kurtuluş, buradan yola çıkarak memur ve emekli maaşı zamları ile ilgili hesaplar yaptı. Memurlar için 6 aylık enflasyona ek olarak toplu sözleşme zammının söz konusu olacağını belirten Kurtuluş, memur ve memur emeklilerinin yüzde 50 civarında bir zammı ceplerine koyacaklarını ifade etti.

SSK ve Bağ- KUR emeklileri için de yüzde 42- 43 enflasyona ek olarak 6- 7 puanlık refah payı uygulamasına tabi tutulabileceklerini belirten Kurtuluş, zam oranının onlar için de yüzde 50’ye tamamlanmasını beklediğini ifade etti.

 

Kaynak: hava aksu