Ağırlaşan ekonomik şartlar sebebi ile nakde olan ihtiyaçları günden güne artan vatandaşlar, bu süreçte devlet eli ile yatırılan yardımları da yakın takip altına aldı. Çeşitli kriterler açısından değerlendirildiklerine dezavantajlı gruplara dahil edilen ihtiyaç sahiplerini kapsayan destek ödemeleri, eylül ayının gelmesi ile birlikte arama motorlarında sık sık sorgulanmaya başlandı.

1 yılı aşkın süredir uygulamada olan destek ödemelerinden biri de Aile Destek Programı olarak öne çıktı. Geçtiğimiz yıl devreye giren ve bu yıl süresi bir yıl daha uzatılmış olan Aile Destek Programı dahilinde eylül ayı ödemelerinin ne zaman yatırılacağı merak edildi.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ EYLÜL AYI PROGRAMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde uygulamaya alınan yardım modelleri arasında yer alan Aile Destek Programı, düzenli ödemelerin yapıldığı programlardan biri olarak öne çıkmaktadır. İlgili şartları sağlayanlara program dahilinde 12 ay boyunca her ay ödeme yapılmaktadır. Ödeme tutarları ise ihtiyaç sahiplerinin aylık gelirlerine göre değişiklik göstermektedir.

Aile destek ödemeleri ile ilgili bir açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, süresi uzatılan programın ağustos ayı ödemeleri ile ilgili olarak şunları aktarmıştı: “Türkiye Aile Destek Programı’nın uzatıldığı müjdesini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz ay vermişti. Hazırlanan takvime göre ilgili ödemeler ağustos ayının 15’inde hesaplara aktarılmaya başlanacak.”

Eylül ayı ödeme tarihleri ile ilgili henüz resmi bir açıklama paylaşılmadı. Ancak ödemelerin her ay olduğu gibi bu ay da ayın 15’i itibari ile ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılacağı tahmin ediliyor.

AİLE DESTEK ÖDEMESİ NE KADAR?

Aile destek ödemeleri, ihtiyaç sahiplerinin hane başına düşen aylık gelirlerine göre hesaplanıyor. Buna göre kişilere şu tutarlarda karşılıksız ödeme yapılıyor:

- Hane halkı geliri 450 TL’nin altında olanlara: Bin 250 TL

- Hane halkı geliri 450- 911,15 TL aralığında olanlara: Bin 100 TL

- Hane halkı geliri 911,15- 1.372,30 TL aralığında olanlara: 950 TL

- Hane halkı geliri 1.372,30- 1.833,45 TL aralığında olanlara: 850 TL