Yaz ayları geride kaldı ve Eylül ayının gelmesiyle birlikte sonbahar esintileri yurdun genelinde kendisini göstermeye başladı. Kış ayları yaklaşırken, Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşlar kışa hazırlık dönemine geçti. Kış için konserve hazırlayan vatandaşlara uzman isimden bir uyarı geldi. Evlerde doğru şekilde hazırlanmayan konserve gıdaların hayati risk taşıdığı belirtildi. Konserve hazırlığında olan vatandaşların bu hususlara kesinlikle dikkat etmesi gerekiyor.

Konserve hazırlığında olan vatandaşlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. Vedat Göral, yaptığı açıklamada doğru hazırlanmayan konservelerin hayati risk taşıdığını dile getirdi. Göral, “Botulizm bakterisinin ürettiği güçlü toksin; çift görme, ağız kuruluğu, halsizlik, baş ağrısı gibi ilk belirtilerden sonra ishal ve kusmaya neden olur. Kalp ritim bozuklukları ve solunum felcine yol açarak hastayı ölüme sürükleyebilir. Özellikle büyüklerimiz evde yapılan turşu gibi ürünleri, üstleri küflense de yıkayıp tüketiyor. Bu ürünler tüketilmemelidir” dedi. İşte detaylar…

“CİDDİ BİR ZEHİRLENME TÜRÜ”

Prof. Dr. Vedat Göral, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, evde yapılan turşuların uygun şartlar altında ve doğru şekilde yapılması halinde çok faydalı olduğunu dile getirdi. Bu ürünlerin probiyotik ve prebiyotik olarak uzun yıllardır kullanıldığını ifade eden Göral, “Botulizm veya botulismus, clostridium botulinum bakterisinin ürettiği toksinden kaynaklanan ciddi bir zehirlenme türüdür. Çoğunlukla evde hazırlanmış ve uygun şekilde sterilize edilmemiş konservelerden kaynaklanır” dedi.

KONSERVE GIDALARI TÜKETMEDEN ÖNCE MUTLAKA YAPILMALI

Bu bakteri türünün oksijensiz ortamda yaşadığını ifade eden Göral, aynı zamanda bu bakterilerin ısıya dayanıklı sporlar ürettiğini de ifade etti. Göral bu nedenle de gıdalarda bu bakterilerin yok edilebilmesi için en az 120 derece sıcaklıkta kaynatılması gerektiğini, bu sıcaklığa da ancak düdüklü tencerede veya endüstriyel ocaklarda ulaşılabileceğini ifade etti.

Bununla birlikte konservede üreyen bakterilerin ısıya çok dayanıklı olmadığını ifade eden Göral, bu gıdaları yemeden önce en az 2 dakika kadar 70 derece sıcaklıkta pişirmek gerektiğini dile getirdi. Göral ayrıca kapağı şişmiş, kutusunda ezik, çizik, göçük olan konservelerin de tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

Editör: Öyküm Yavuz